Hlavní obsah
Jarmila Učníková (vpravo) s dcerou Ivanou u poškozeného domu. Foto: Milan Vojtek, Právo

V domě nebydlí trvale, na pomoc státu po tornádu nedosáhne

Tu ženu jsem poprvé viděl 24. června večer v Lužicích na Hodonínsku. Vzpomínám, jak opustila naše hasičské auto, do kterého jsem ji chvíli předtím usadil, a vydala se do tornádem poničeného domu pro léky. Po měsíci jsme se setkali, když jsem zabušil na vrata jejího domu.

Jarmila Učníková (vpravo) s dcerou Ivanou u poškozeného domu. Foto: Milan Vojtek, Právo
V domě nebydlí trvale, na pomoc státu po tornádu nedosáhne

Připomněl jsem jí okolnosti našeho setkání nedlouho poté, co se obcí prohnalo tornádo, a začal vyzvídat, jak dál pokračoval osudný večer.

„Kdybyste mě nezastavil a nešel se mnou zpátky pro léky, asi bych v tom domě zůstala. Nechtělo se mi jej opouštět,“ říká osmdesátiletá Jarmila Učníková, která se teď potýká s legislativou.

V Lužicích jsem od jara do podzimu. I když platím řádně daně, nemáme nárok na nic
Jarmila Učníková

Důslednost při evakuaci se tedy vyplatila. Seniorka neprožila osudnou noc v promáčeném domě mezi sutinami. Místo toho i s léky putovala spolu s dalšími lidmi ze shromaždiště do sportovní haly u hřiště. „Postarali se o nás skvěle. Pořád tam někdo chodil, jestli něco nepotřebujeme, jestli jsme v pořádku. Všichni byli skvělí,“ rekapituluje noc, která zničila její rodný dům, žena.

Pak přijela rodina ze Slovenska. A společně začali řešit opravu domku. Za měsíc od tornáda zažili spoustu krásných okamžiků lidské sounáležitosti i paradoxů nesmyslné legislativy.

„Je to dům mých rodičů. Já tady po jejich smrti bydlím od jara do podzimu, trvalé bydliště mám ale na Slovensku, kde jsem pracovala. A protože nemám v domě hlášené bydliště, nedosáhnu na žádnou pomoc. Co vím, tak nejsem sama, ve stejné situaci je žena, která v Lužicích bydlí, ale bydliště má v Brně. Taky nic nedostala,“ řekla seniorka.

„Nejsem s tím případem zcela obeznámený. Vím ale, že nemají u nás trvalé bydliště. A to je problém. Ještě větší tím, že žijí na Slovensku,“ uvedl starosta Tomáš Klásek (KDU-ČSL a nezávislí). Dodal, že situaci a možnosti řešení prověří.

Dárců bylo víc

„Není problém stát, ale bydliště, že tu nežijeme celoročně. I když platím řádně daně, nemáme nárok na nic, jen dobrovolníci nám pomohli,“ konstatovala žena.

Nějaké finanční prostředky dostali od Nadace Člověk v tísni a od charity, s úklidem jim pomohli ochotní lidé. „Byli jsme před domem, vynášeli jsme zrovna zničené věci, když zastavilo auto. Vystoupili nějací chlapci z Hradce Králové, že byli na akci a vybrali peníze. Zastavili a předali je nám, protože viděli, jak vynášíme zničené věci a že budeme potřebovat nové,“ řekla seniorka.

Dárců bylo víc, kromě lidí z portálu kinderkamionaci.eu to byli třeba lidé z brněnské společnosti Reality Gaia. „Přijeli pomoct s úklidem a ještě nám tu nechali peníze na obnovu. Skutečně jsme zažili hodně dobrého od lidí, co vůbec neznáme,“ říká žena.

Ještě jedna věc ale rodinu z domu trápí. Urychlený úklid obcí byl sice nutný, současně ale udělal odpad ze spousty materiálů, které mohly být ještě využité.

„I kvůli nedostatku peněz jsme počítali s tím, že využijeme část materiálu. Cihly by se daly očistit a použít, hodně trámů se dalo zužitkovat, ale vše je pryč. Všechno odvezli s tím, že je mimořádná situace a musí se vše odklidit. Je to škoda,“ říká Ivana Učníková.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků