Hlavní obsah

Dotaci můžou získat i lidé, kterým tornádo poškodilo rozestavěný dům

19. 7. 2021, 17:48

Lidé, kterým tornádo poškodilo rozestavěné bydlení, budou moci podle ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (za ANO) získat dotaci až dva miliony korun a další až tři miliony korun formou zvýhodněného úvěru z programu Živel. Z pravidel pro čerpání pomoci byl zároveň odstraněn požadavek, že žadatel nesmí být tři roky před podáním žádosti v úpadku nebo likvidaci. Změny schválila vláda.

Foto: Miroslav Homola, Právo

Dotaci za zničené obydlí budou moci čerpat i vlastníci rozestavěných domů. Snímek z obce Hrušky

Článek

Obyvatelé zasažených oblastí, kteří zahájili stavbu obydlí v souladu se stavebními předpisy, ale nestačili ho dokončit, budou moci podle ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (ANO) uplatnit v programu Živel výdaje na obnovu stavby do původního stavu.

V případě nezkolaudovaných obydlí by se podle materiálů na vládu, které připravilo ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), mělo jednat nejvýše o desítky hlavně rodinných domů.

Tornádo mu vzalo bratra, hospodu i střechu nad hlavou

Domácí

„Podpora se tím však stane jednotná pro všechny dokončené i rozestavěné stavby pro bydlení a lze tím předejít případnému znevýhodnění osob, které výstavbu rozestavěné stavby pro bydlení nedokončily. Negativní sociální následky by v případě nerozšíření předmětu nařízení mohly převýšit závažnost dopadu poskytnuté finanční podpory státu do státního rozpočtu," uvedl úřad v dokumentech.

Dostálová na tiskové konferenci po jednání vlády upozornila, že v úpravě programu bylo nutné se oprostit od slova „nezkolaudované", protože by bylo v rozporu se stavebním zákonem, řekla.

Pojištění i nepojištění

Pomoc z programu si smějí nárokovat lidé pojištění i nepojištění. MMR nedávno provedlo změnu pravidel, kdy se lidem, kteří mají pojištění, do celkových nákladů počítá místo celého pojistného plnění 70 procent.

Tornádo na jižní Moravě zničilo většinu stromů

Domácí

V podmínkách dotačního titulu dosud stálo, že žadatel nesměl být tři roky před podáním žádosti o podporu v úpadku ani v likvidaci. V této situaci se požadavek podle Dostálové ukázal jako nepřiměřeně přísný, a proto ho vláda zrušila. Lidé by ale nadále měli čestným prohlášením potvrdit, že v době podání žádosti o pomoc nejsou v úpadku či likvidaci ani jim to nehrozí.

Žádost do programu Živel přijímá od 2. července Státní fond podpory investic, k 14. červenci jich evidoval 759.

Reklama

Výběr článků