Hlavní obsah
Vlk kouká do objektivu fotopasti v oblasti Vraních hor na Trutnovsku. Foto: Duha Hnutí, ČTK

Útoků vlků přibývá, učí mladé lovit

Útoků vlků přibývá. Šelmy naposledy udeřily v noci na úterý v Janovicích na Trutnovsku, kde rozprášily stáda koní a v nedalekém Božanově na Broumovsku zadávily tři ovce.

Vlk kouká do objektivu fotopasti v oblasti Vraních hor na Trutnovsku. Foto: Duha Hnutí, ČTK
Útoků vlků přibývá, učí mladé lovit

„Vlci, jichž na Broumovsku žije ve třech smečkách možná pětadvacet, zvýšili aktivitu. Učí mladé lovit,“ říká pověřenec Svazu chovatelů ovcí a koz ČR Tomáš Havrlanta, jeden z iniciátorů snahy farmářů uzákonit regulovaný odstřel přísně chráněné šelmy.

Útok vlků mohl v Janovicích způsobit tragédii. Desítky splašených hřebců, klisen a hříbat z ojedinělého chovu českého a moravského teplokrevníka provalily elektrický ohradník a kličkovaly mezi auty na silnici mezi Adršpachem a Jívkou.

 Krávy ještě nezkontrolovali

„Stojí za tím s největší pravděpodobností vlci,“ reagoval Petr Kafka ze Správy chráněné krajinné oblasti Broumovsko.

„Policii nikdo nic nehlásil,“ podotkla policejní mluvčí Eva Prachařová. Incident odnesly dvě kobylky a roztrhané ovce. Jedna z kobyl zle pochroumanou nohou, druhá s povrchovým zraněním hlavy.

„Mohlo dojít k nedozírné tragédii. Představu, že rozespalí řidiči jedou do práce a před nimi stádo koní, ani nedomýšlím,“ neskrýval ještě ve středu neklid majitel hřebčína Jaroslav Richter, jemuž mohli vlci zdecimovat i stádo krav v těžko přístupných kopcích nad podkrkonošskou obcí.

„Krávy jsme do středečního odpoledne ještě zkontrolovat nestačili. Autem se tam nedostaneme. Mementem může být hejno krkavců kroužící od úterního rána nad jejich pastvinami,“ přiblížil Petr Bartoš z janovické farmy.

„Pastviny mám zabezpečené proti úniku koní, nikoliv proti útoku vlků,“ přiznal Richter. Bezpečné oplocení by chovatele stálo přes čtyři miliony korun. Bez záruky, že ho vlci nepodhrabou. „Většinu pastvin mám pronajatých a nechci investovat do cizích pozemků,“ vysvětlil Richter.

Farmáři z Janovic už přišli o sedm hříbat a několik telat. „Krádež vylučuji. Pastviny spojuje s civilizací jedna těžko sjízdná polní cesta. Auta schopného ji zdolat by si lidé všimli. Hříbě ani kobylu nelze vzít. To by vás zabila. Vlci takticky vzbudí ve stádu paniku, odvedou načas pozornost koní a ve vhodném okamžiku zaútočí,“ míní Bartoš.

Vlci v Božanově na Broumovsku strhli v noci na úterý trojici ovcí. Pes zalezl v kotci u domu do boudy a strachy ani nepípl. „Vlky jsme měli pod okny a vůbec jsme o nich nevěděli,“ popsal majitel pětihlavého stádečka ovcí Miloslav Sloupenský.

„Pro chovatele nejde ani tak o ekonomickou jako spíš psychologickou záležitost. Zvířata leckdy tvoří součást rodiny. Rozdílný pohled na vlky je z městského paneláku a venkovské chalupy,“ podotkl božanovský starosta Karel Rajchrt (nezávislý).

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků