Hlavní obsah
 

Stovky lidí v Praze i Brně demonstrovaly proti turecké ofenzivě v Sýrii

V Praze na Klárově ve středu demonstrovalo asi 700 lidí proti tureckému vojenskému zásahu v Sýrii. Za doprovodu policistů se průvod vydal na Malostranské náměstí a zhruba po hodině došel před ministerstvo zahraničních věcí na Loretánské náměstí. V Brně se sešlo asi 400 lidí.

 
Stovky lidí v Praze i Brně demonstrovaly proti turecké ofenzivě v Sýrii

Akci pořádal Výbor na obranu revoluce v Rojavě. Protestující podpořili zákaz vývozu zbraní do Turecka a vyzývali k uvalení ekonomických sankcí na Turecko s cílem zastavit vojenskou agresi na severu Sýrie.

„Bezprostředně poté, co (americký prezident Donald) Trump vydal pokyn ke stažení amerických vojáků, zahájilo Turecko a jím podporované džihádistické milice minulou středu invazi do severní Sýrie, konkrétně autonomní oblasti známé jako Rojava. Kurdsko-arabské syrské demokratické síly čelí na více než 400 kilometrů dlouhé frontě ohromné přesile druhé nejsilnější armády NATO. Každým dnem přibývají civilní oběti,” uvedli organizátoři.

Odsoudit invazi podle nich nestačí, požadují okamžité zavedení bezletové zóny nad severní Sýrií, uvalení ekonomických sankcí na Turecko a embarga na dovoz zbraní a vojenského materiálu do Turecka.

Demonstrace na pražském Klárově proti turecké ofenzivě na severu Sýrie

Foto: Petr Horník, Právo

Na demonstraci v Praze byly vidět kurdské a české vlajky a transparenty s hesly jako "Žádné zbraně Turecku", "Svobodný Kurdistán, pryč se všemi tyrany", "Ekonomické sankce pro Turecko" nebo "Erdogan je terorista". Lidé také skandovali "Ať žije mezinárodní solidarita a svobodný Kurdistán".

V Brně na Dominikánském náměstí se na podporu kurdské Rojavy sešlo podle odhadu strážníků kolem 400 lidí, akce podle mluvčí strážníků Terezy Kadrnožkové byla klidná. Na náměstí byly k vidění syrské vlajky. Řečníci mimo jiné podpořili zákaz vývozu zbraní do Turecka. Požadovali také mezinárodní prošetření podezření z válečných zločinů, kterého se na území Rojavy turecké jednotky podle nich mohou dopouštět.

Turecko páchá válečné zločiny, tvrdí organizátoři

Podle organizátorů dnešní demonstrace se objevují důkazy o páchání válečných zločinů, například popravy civilistů bez soudu. „Započalo etnické čištění severní Sýrie podobné tomu, které Erdoganova armáda provedla před rokem a půl v Afrínu. Turecká ofenzíva navíc povzbudila spící buňky takzvaného Islámského státu, které zintenzivnily své útoky,” uvádí organizace Výbor na obranu revoluce v Rojavě.

Turecko zahájilo vojenskou operaci v severovýchodní Sýrii před týdnem potom, co americký prezident Donald Trump nařídil z oblasti stáhnout americké vojáky. Ankara tvrdí, že cílem operace je vyčistit oblast u tureckých hranic od teroristů, za něž označuje syrské kurdské milice. Chce tam také vytvořit pásmo, kam hodlá dopravit z Turecka velkou část ze 3,6 milionu syrských uprchlíků.

Demonstrace na pražském Klárově proti turecké ofenzivě na severu Sýrie

Foto: Petr Horník, Právo

Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) ve středu informovala, že při turecké operaci na severovýchodě Sýrie proti syrským kurdským milicím zemřelo za týden 71 civilistů, včetně 21 dětí. Podle této organizace, která dění v Sýrii monitoruje z Londýna prostřednictvím svých místních zdrojů, muselo také už na 300 000 lidí v oblasti opustit své domovy.

Spojené státy zavedly kvůli invazi proti Turecku sankce. Státy EU se domluvily na koordinaci zákazu vývozu zbraní.

Česko už export do Turecka zakázalo. Z Česka šel do Turecka za první pololetí vojenský materiál za 208 milionů korun, loni to za celý rok bylo 139 milionů.

Demonstrace na pražském Klárově proti turecké ofenzivě na severu Sýrie

Foto: Petr Horník, Právo

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků