Hlavní obsah
Lukáš Wagenknecht Foto: Petr Horník, Právo

Senátor Wagenknecht chce, aby banky prověřily úvěry Agrofertu v Německu a Rakousku

Senátor Lukáš Wagenknecht (za Piráty) vyzval centrální banky v Rakousku a Německu, aby prověřily úvěry poskytované tamními bankami holdingu Agrofert. Chce zjistit, jaké informace holding, který premiér Andrej Babiš (ANO) v roce 2017 vložil do svěřenských fondů, uváděl o svém majiteli.

Lukáš Wagenknecht Foto: Petr Horník, Právo
Senátor Wagenknecht chce, aby banky prověřily úvěry Agrofertu v Německu a Rakousku

Pokud by holding uváděl nesprávné údaje, hrozilo by mu podle Wagenknechta zmrazení úvěrů, řekl senátor serveru Neovlivní.cz.

„Pokud by se zjistilo, že holding pana premiéra v jednotlivých zemích dodává bankám nesprávné či rozporuplné informace či doklady ohledně toho, kdo je skutečným majitelem holdingu, nebo že banky tyto informace dodané holdingem neprověřují, a jsou-li nesprávné, nepožadují nápravu, měly by národní dozorové orgány vzhledem k těmto bankám okamžitě zahájit konkrétní kroky podle předpisů proti praní peněz,” uvedl Wagenknecht.

„Pokud by bylo zjištěno porušování pravidel proti legalizaci výnosů z trestné činnosti ve vztahu k manipulaci informací o skutečných majitelích, měly by banky a příslušné dozorové orgány v jednotlivých zemích okamžitě začít jednat,” řekl senátor. Podle něj by banky v takovém případě měly úvěry Agrofertu zmrazit.

Wagenknecht také upozornil, že ve slovenském registru partnerů veřejného sektoru je jako ovládající osoba Agrofertu a konečný uživatel výhod uveden Babiš. V Česku holding i premiér tvrdí, že Babiš nemá na fungování společnosti vliv.

Wagenknecht opakovaně vystupuje proti Babišovi, kvůli holdingu Agrofert tvrdí, že je premiér ve střetu zájmů. V minulosti podal za Piráty žalobu k Soudnímu dvoru EU, ve které navrhuje, aby soud konstatoval nečinnost Evropské rady v otázce Babišova údajného střetu zájmů.

V listopadu společně s pirátskými analytiky podal trestní oznámení kvůli tomu, že české úřady dál vyplácejí dotace Agrofertu i přes podezření, že je Babiš ve střetu zájmů. Věc nyní prověřuje Národní centrála proti organizovanému zločinu.

Senátor měl v minulosti s Babišem spory, ještě když působil jako jeho náměstek na ministerstvu financí. I Babiš Wagenknechta dlouhodobě kritizuje, několikrát ho označil za udavače.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků