Hlavní obsah
Ředitel Národní centrály proti organizovanému zločinu Michal Mazánek Foto: koláž Novinky.cz s Právo

Národní centrála proti organizovanému zločinu

Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) je útvar Policie České republiky s celostátní působností, který vznikl sloučením Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) a Útvaru odhalovaní korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) dne 1. srpna roku 2016.

Ředitel Národní centrály proti organizovanému zločinu Michal Mazánek Foto: koláž Novinky.cz s Právo
Národní centrála proti organizovanému zločinu

Vznik NCOZ inicioval náměstek policejního prezidenta pro službu kriminální policie a vyšetřování Zdeněk Laube.

Dne 1. června roku 2016, tedy týden před oficiálním oznámením reorganizace, zveřejnila média informaci, že nově vzniklý útvar by měl vést bývalý ředitel Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování Michal Mazánek.

Výkonné útvary s celostátní působností
Národní protidrogová centrála (NPC)
Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV)
Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ)

Nové organizační schéma útvaru policie následně 8. června 2016 Laube předložil svému nadřízenému, policejnímu prezidentovi Tomáši Tuhému, který tuto reorganizaci podpořil a následně ji předložil ke schválení ministru vnitra České republiky Milanu Chovancovi. Ten uvedenou reorganizaci schválil 15. června roku 2016 s plánovanou účinností od 1. srpna téhož roku.

Podpis i proti protestům

Plánovaná reorganizace vyvolala bouřlivé reakce nejen mezi veřejností, ale hlavně mezi politiky. Milan Chovanec stvrdil plán změn svým podpisem navzdory protestům hnutí ANO, jehož šéf Andrej Babiš hovořil o porušení koaliční smlouvy a dokonce o jejím vypovězení.

Se sloučením zásadně nesouhlasil i bývalý šéf ÚOOZ Robert Šlachta, který na funkci rezignoval a na konci června 2016 odešel do civilu.

Jediný kandidát

Média následně uvedla, že Mazánek byl jediný, kdo se do funkce ředitele nově vzniklého útvaru přihlásil, načež se jím skutečně stal. Na tuto pozici neprobíhalo výběrové řízení, ale pouze nabídkové řízení. V jeho rámci byli vhodní lidé pro tuto funkci napřed osloveni, čímž došlo k zúžení počtu policistů, kteří se o tuto pozici mohli ucházet.

Ředitel Národní centrály proti organizovanému zločinu Michal Mazánek

Foto: Petr Horník, Právo

Společně s pozicí ředitele útvaru byly zřízeny rovněž funkce tří jeho náměstků. Náměstkem pro výkon se stal bývalý detektiv ÚOOZ Petr Vopršál, náměstkem pro podporu výkonu se stal bývalý dočasný ředitel ÚOOZ Milan Komárek a náměstkem pro logistiku se stal bývalý ředitel ÚOKFK Jaroslav Vild.

Současný šéf protikorupční policie Milan Komárek

Foto: Petr Hloušek, Právo

Podle policejního prezidia, jež má strategickou koncepci Policie České republiky na starost, by NCOZ měla být mezi lety 2019 až 2020 včleněna do Národního kriminálního úřadu, do nějž by měly být včleněny i ostatní složky kriminální policie.

Pole působnosti

Útvar se v rámci své činnosti zaměřuje na odhalování korupce a finanční kriminality, a to včetně kriminality daňové. Rovněž se specializuje na vyšetřování trestných činů spáchaných v souvislosti s legalizací výnosů z trestné činnosti a boj s organizovaným zločinem, terorismem, extremismem a kybernetickou kriminalitou.

Jednotlivé sekce
Sekce kybernetické kriminality
Sekce terorismu a extrémismu
Sekce organizovaného zločinu
Sekce korupce a závažné trestné hospodářské činnosti

NCOZ taktéž plní funkci Úřadu pro vyhledávání majetku z trestné činnosti na území České republiky a Národního kontaktního bodu pro terorismus.

V rámci útvaru působí taktéž Daňová Kobra, která představuje společný tým NCOZ a Správce daně, tedy Generálního finančního ředitelství a Generálního ředitelství cel, který se zaměřuje na daňovou kriminalitu a boj proti daňovým únikům, a to zejména v oblasti daně z přidané hodnoty a spotřební daně. Cílem společného útvaru je zajištění řádného výběru daní a vrácení nelegálně získaných prostředků do státního rozpočtu jakožto i postih pachatelů.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků