Hlavní obsah
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) Foto: Jan Handrejch, Právo

Senát chce odpustit sociální odvody lékárnám do 25 zaměstnanců

Senátoři chtějí, aby stát odpustil sociální odvody pro lékárny do 25 zaměstnanců, a to za období od června do srpna. Novela ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO), díky které by měly dostat zdravotnická zařízení kompenzační bonus celkově ve výši 30,5 miliardy korun, se tak vrací zpět do Poslanecké sněmovny.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) Foto: Jan Handrejch, Právo
Senát chce odpustit sociální odvody lékárnám do 25 zaměstnanců

Původní novela totiž počítala s tím, že by se sociální odvody odpustily lékárnám pouze do 15 zaměstnanců. Ministr zdravotnictví nicméně se senátním řešením souhlasil.

Nárok na úlevu budou mít ale pouze ty lékárny, které nepropustily více než desetinu zaměstnanců a ve srovnání s březnem mzdy nesnížily o více než deset procent.

30,5 miliard korun 

Návrh zákona by měl ale primárně vést k vydání mimořádné úhradové vyhlášky. Na jejím základě by se měly vyplácet peníze poskytovatelům zdravotních služeb. Ty by měly kompenzovat výpadky příjmů během epidemie koronaviru.

Přímé náhrady resort odhaduje na 27 miliard korun, zbytek peněz by se měl vrátit navýšením objemu hrazených služeb, celkově jde podle ministra o 30,5 miliard.

„Potřebujeme vyřešit, aby nedošlo k výpadku příjmů, a stabilizovat náklady, které v souvislosti s nákazou koronavirem vznikly,“ uvedl ministr Vojtěch. Peníze by se podle něho měly dostat krajským i městských nemocnicím, záchranné službě i dalším zdravotnickým zařízením.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků