Hlavní obsah
Lubomír Zaorálek Foto: Milan Malíček, Právo

Se Zaorálkem se snad situace uklidní, doufají osobnosti z kultury

S rozporuplnými pocity přijali zástupci české kulturní obce informaci o nominaci Lubomíra Zaorálka na post ministra kultury. Pro některé je to zpráva špatná, pro některé dobrá a jiné ponechává klidnými.

Lubomír Zaorálek Foto: Milan Malíček, Právo
Se Zaorálkem se snad situace uklidní, doufají osobnosti z kultury

Tomáš Töpfer, herec, režisér a ředitel pražského Divadla na Vinohradech, je zaskočen zejména tím, jak ČSSD ministra vybírá.

„Jsou to veletoče, které by mě ani ve snu nenapadly. Předpokládal jsem, že ČSSD má připraveného někoho, kdo je opravdu kompetentní resort kultury vést. Ale mezi Michalem Šmardou a Lubomírem Zaorálkem co do odbornosti velký rozdíl nevidím. Doufejme, že se aspoň obklopí lidmi, kteří mu budou umět dobře poradit. A třeba vzhledem ke svým kontaktům v zahraničí otevře českou kulturu více světu ve smyslu častějších výjezdů českých umělců do zahraničí i okysličování české kultury zahraniční inspirací,“ řekl Právu.

Tomáš Töpfer zve diváky do Divadla na Vinohradech.

Foto: Petr Hloušek, Právo

Filmová režisérka Helena Třeštíková je naopak spokojená. „Myslím, že Lubomír Za­orálek je slušný člověk, a to bych zdůraznila. Je kompetentní, několikrát jsem ho potkala na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech, takže i na základě toho vím, že se zajímá o kulturu. A navíc se snad situace konečně uklidní, protože na tom, co se v poslední době dělo, tratila právě kultura,“ řekla Právu.

„Nastupuje do citlivého prostředí, které vyžaduje mnoho empatie, naslouchání a trpělivosti. Význam resortu kultury je ukazatelem duchovního stavu společnosti. Přál bych nám, aby se nový ministr přes počáteční seznamování s novou problematikou dopracoval k potřebným systémovým, legislativním a rozpočtovým změnám ve prospěch celého resortu,“ uvedl Jan Burian, režisér a ředitel pražského Národního divadla.

Ředitel Národního divadla Jan Burian

Foto: Petr Horník, Právo

„Kdyby ministr kultury občas nezpůsobil skandál křtěním knih komunistickým vůdcům nebo kdyby nevyhazoval z kulturních institucí na slovo vzaté odborníky, jako byl ředitel Národní galerie Jiří Fajt, vůbec bych si nevšiml, že kultura nějaké ministerstvo má. Za sedmnáct let jsme jako Divadlo Na Jezerce z ministerstva kultury nikdy nebyli podpořeni kulturním grantem na uměleckou činnost. Ani jednou. Je mi upřímně jedno, jestli ministr kultury bude Petr nebo Pavel. Ale generál Petr Pavel by se mi líbil jako prezident na Pražském hradě. A to hned,“ sdělil Právu Jan Hrušínský, herec, režisér a ředitel pražského Divadla Na Jezerce.

Malíř a grafik Vladimír Suchánek míní, že se u nás erudovaného ministra kultury nedočkáme. „Je to všechno fraška. V Česku se stejně nikdy nedočkáme ministra kultury, který by byl dostatečně kulturně erudovaný a přitom měl opravdu silný vliv ve vládě. Myslím, že post ministra kultury je zástupný problém a mezitím se hrají zákulisní hry, sloužící k získání času na řešení problémů pana pre­miéra,“ sdělil Právu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků