Hlavní obsah
Bývalý politik David Rath hovoří s novináři v den nástupu do vězení. Foto: Petr Hloušek, Právo

Rath prodal většinu majetku, který mu chtěl žalobce vzít

Bývalý hejtman Středočeského kraje David Rath prodal většinu svých nemovitostí pod cenou rodině, a vyvedl ho tak údajně z dosahu justice. Státní zástupce Jiří Pražák přitom Rathovi odsouzenému za korupci v druhé větvi jeho kauzy navrhoval propadnutí veškerého majetku, což ale soud neakceptoval.

Bývalý politik David Rath hovoří s novináři v den nástupu do vězení. Foto: Petr Hloušek, Právo
Rath prodal většinu majetku, který mu chtěl žalobce vzít

Rath na přelomu roku využil situace, kdy mu soudy uvolnily do té doby zaplombovaný majetek, a prodal sedm nemovitostí nebo podíly v nich synům a partnerce. Nemovitosti mu justice zajistila, když v roce 2012 policie začala vyšetřovat jeho korupční aféry. Loni v červnu ho soud v první větvi kauzy pravomocně poslal na sedm let do vězení, uložil mu zároveň desetimilionový peněžitý trest, ale zablokovaný majetek na podzim uvolnil.

„Navrhoval jsem propadnutí celého majetku a z tohoto pohledu to hraje důležitou roli. Je podle mě evidentní, proč to David Rath udělal. Majetek byl zajištěný, teď není, ale potom už nebude z čeho brát,“ řekl webu iRozhlas.cz státní zástupce Pražák.

Podle jednoho z Rathových advokátů Romana Jelínka za prodejem majetku nebyla snaha o to, aby se jeho klient vyhnul propadnutí nemovitostí. „Propadnutí majetku nikdy nepřicházelo v úvahu,“ uvedl Jelínek.

Mohl je darovat

„Klient mohl své podíly klidně darovat. Podstatné je to, jestli má majetek na uhrazení peněžitého trestu, a ten má. Klient pouze sdělil soudu, že nemá hotové peníze, což je rozdíl. Majetek v hodnotě přesahující ten zbývající peněžitý trest pět milionů korun má a může na něj být vedena exekuce, jak jsme soudu navrhli,“ řekl k tomu ve čtvrtek Právu Jelínek.

Cílem prodeje prý bylo získat peníze na splacení uloženého desetimilionového peněžitého trestu, což se zatím Rathovi podařilo jen z poloviny, když v únoru uhradil prvních pět milionů. Minulý týden měl zaplatit druhou půlku, ale jak již Právu sdělil Jelínek, odsouzený někdejší hejtman nemá finance a chybějících pět milionů v dané lhůtě neposlal. Naopak požádal o odpuštění zbytku tohoto trestu, případně navrhl exekuci na svůj majetek.

Podle realitních makléřů byly ale Rathovy hostivické domy prodány pod cenou. Podle zjištění serveru Rath prodal podíly v sedmi nemovitostech za 4,9 milionu korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků