Hlavní obsah
Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) Foto: Michal Kamaryt, ČTK

Prymula: V pátek přijdou zásadnější opatření

Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) ve středu v reakci na rekordní nárůst počtu nových případů o 4457 uvedl, že v pátek oznámí zásadnější opatření.

Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) Foto: Michal Kamaryt, ČTK
Prymula: V pátek přijdou zásadnější opatření

Podle ministra je nynější nárůst nepříliš příznivý.

„Jsme v situaci poměrně intenzivního růstu. Proto je zřejmé, že musíme v pátek přijmout opatření, která budou už zásadnějšího rázu. Musí vést k tomu, abychom křivku oploštili, protože při takovýchto nárůstech bychom v horizontu tří týdnů ohrožovali kapacitu našeho (zdravotního) systému,” uvedl při podpisu memoranda o daru 50 plicních ventilátorů českým nemocnicím.

„Bude se to týkat volnočasových aktivit,” upřesnil později ministr s tím, že striktní opatření mají platit 14 dní, set dalších mírnějších dalších 14 dní. Změní se i nyní platná opatření, které čeká zpřísnění.

„Ta opatření korespondují s tím, jaký je vývoj,” uvedl. „Nemusíme očekávat, že tady všechno bude zavřeno,” řekl ministr. Omezit by se měl počet lidí, kteří se mohou setkávat, naznačil ministr, že opatření by měla omezit i šíření v rámci rodin.

„Žádné lockdowny Prahy ani jiných měst nebudou,” řekl.

Ještě v pondělí přitom Prymula říkal, že v pátek se mají přehodnotit aktuální opatření. „Nedojde ale k dalším výraznějším opatřením,” řekl doslova ministr s tím, že pokud by byly přírůstky vysoké, musela by se zavést výraznější opatření až následující pátek. [celá zpráva]

Prymula v pondělí také pohrozil, že se opatření zpřísní, pokud 30 až 40 procent obyvatel země nebude současná omezení respektovat. Podle policie ale drtivá většina Čechů vládní nařízení dodržuje.

V neděli ministr hovořil o mírnějších restrikcích. Od pondělí platí v České republice nouzový stav. Došlo k omezení prezenční výuky na středních školách, omezení sportovních a kulturních akcí i omezení provozu restauračních zařízení. Již dříve ministr avizoval možnost zavedení distanční výuky i pro druhý stupeň základních škol. To se však příliš nezamlouvá ministrovi školství Robertu Plagovi (ANO).

Ministr rovněž řekl, že v pondělí se bude vláda zabývat jeho návrhem na povolání mediků na pomoc nemocnicím v rámci nouzového stavu.

V ČR bylo potvrzeno přes 90 tisíc případů nákazy koronavirem. V souvislosti s covidem-19 zemřelo 794 lidí, téměř 49 tisíc se již vyléčilo.

Pět desítek plicních ventilátorů CoroVent v hodnotě 10 milionů korun věnovala do nemocnic řízených ministerstvem zdravotnictví skupina PPF. Ventilátory vyvinuli v rekordním čase odborníci z ČVUT.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků