Hlavní obsah
Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) Foto: Milan Malíček, Právo

První vakcíny proti covidu dorazí v lednu či v únoru, slibuje ministr

První vakcíny proti covidu-19 by měly do Česka dorazit pravděpodobně v lednu či únoru. Hrazeny by měly být ze zdravotního pojištění, uvedl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) Foto: Milan Malíček, Právo
První vakcíny proti covidu dorazí v lednu či v únoru, slibuje ministr


Česká republika má podle jeho slov zájem o čtyři miliony dávek vakcíny proti onemocnění covid-19 od americké firmy Pfizer, což by vystačilo pro dva miliony lidí. První vakcíny by podle něj mohly do ČR dorazit v lednu či únoru. „Je možné, že první vakcíny by mohly do České republiky dokonce dorazit i před koncem roku. Já bych spíš řekl, že to bude leden, únor," uvedl Blatný.

Všechny vakcíny, které bude Česko nakupovat, budou látky schválené Evropskou lékovou agenturou. Vláda už dříve schválila odběr tří milionů dávek jiného druhu séra od firmy AstraZeneca.

„Cílem je dostat se zhruba na pětašedesáti až sedmdesátiprocentní proočkovanost, protože potom máme vyhráno,” řekl Blatný. Jeho resort se to bude snažit vysvětlit občanům. Upozornil, že se objevilo obrovské množství dezinformací o vakcinaci.

Prioritní skupinou pro první dávky očkování budou senioři a zdravotníci, připomněl ministr. Cílem je, aby všem potřebným byla vakcína hrazena ze zdravotního pojištění, dodal.

Firma Pfizer s německou BioNTech nedávno zveřejnily data z klinické studie. Na základě průběžné analýzy oznámily, že má víc než devadesátiprocentní účinnost, a je tak velká šance na její schválení v USA i první aplikování do konce roku. Společnost AstraZeneca výsledky klinických testů zatím nezveřejnila, stejně tak ani jiné firmy, které vakcíny vyvíjejí.

Imunita až po dvou dávkách

Podle dřívějších odhadů ministerstva by bylo v první vlně v Česku očkováno asi 3,5 milionu lidí. Zdravotníků je zhruba 200 tisíc, starších 65 let dva miliony a dalších 1,3 milionu lidí mladších, ale v riziku kvůli chronickým nemocem. U některých vakcín se imunita vytvoří až po dvou dávkách, bude jich tedy třeba asi sedm milionů. Náklady se mohou pohybovat od 500 milionů po pět miliard korun.

Podle Blatného bude také možno alespoň v menších nemocnicích, které nelze použít jako "covidová", obnovit odložitelné výkony nejpozději začátkem prosince. Chce dělat vše pro to, aby tomu tak bylo dřív. Nemocnice nyní musely omezit odložitelnou péči podobně jako v březnu.

Trojí testování v domovech seniorů

Situaci ohledně šíření covid-19 v domovech seniorů se podaří pomocí trojího testování zmapovat nejdříve na začátku prosince, uvedl dále Blatný. Nemůže to podle něj být hotovo dřív než za 15 dní, protože mezi jednotlivými testy musí být pětidenní lhůta.

Blatný již v pátek řekl, že testování v domovech pro seniory a dalších lůžkových zařízeních sociálních služeb prozatím prokázalo nákazu covidem-19 asi u pětiny jejich klientů. V České televizi řekl, že jde o zátěž, která mnohonásobně překračuje průměrnou zátěž populace odhadovanou na tři až čtyři procenta. Zjištěné číslo ho ale nepřekvapilo.

„Díky opakovanému testování se dostaneme během dvou nebo tří sad těch testů do situace, kdy budeme mít opakovaně protestovanou celou tuto skupinu osob,” řekl. To, že se test udělá opakovaně, nahradí jeho nižší, ale podle ministra dostatečnou citlivost. „Potom bude klíčové další testování pouze u toho personálu, což je strategie, kterou chceme jít,” dodal ministr.

Blatný za jednu z mnoha výhod antigenního testu užívaného domovech sociální péče označil to, že výsledek je znám během čtvrt hodiny a je možné okamžitě učinit opatření, například oddělit pozitivně testované osoby. Testovat klienty a zaměstnance má podle dosavadních informací pravidelně zhruba 1500 zařízení.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků