Hlavní obsah
Lidé by si v případě dalšího zpřísnění museli patrně opět vystačit s výdejními okénky. Foto: Petr Hloušek, Právo

Průzkum: Většině Čechů by nevadilo zpřísnění. Přes svátky se ale omezovat nehodlají

Zhruba šedesáti procentům oslovených Čechů by nevadilo, kdyby vláda opět zpřísnila protikoronavirová opatření. Vyplývá to z výsledků průzkumu společnosti Median pro Český rozhlas. Nicméně rovněž 60 procent respondentů podle průzkumu zároveň předpokládá, že sami během vánočních svátků neomezí kontakty s rodinou a přáteli kvůli epidemii. Návštěvu lékaře kvůli obavě z nákazy koronavirem odložila čtvrtina lidí, ukázal průzkum.

Lidé by si v případě dalšího zpřísnění museli patrně opět vystačit s výdejními okénky. Foto: Petr Hloušek, Právo
Průzkum: Většině Čechů by nevadilo zpřísnění. Přes svátky se ale omezovat nehodlají

Zpřísnění opatření na čtvrtý stupeň protiepidemického systému PES by nevadilo 57 procentům lidí. Se zpřísněním by podle ředitele společnosti Median Přemysla Čecha neměli problém hlavně voliči vládních stran.

„Zpřísnění protiepidemických opatření by nevadilo voličům ANO na úrovni 70 procent, voličům ČSSD na úrovni 74 procent a voličům KSČM na úrovni 76 procent. Zároveň by to nevadilo starším lidem, což je pochopitelné, protože ti nemusí nikam moc jezdit,“ řekl rozhlasu Čech.

Zpřísnění opatření by nejvíce vadilo studentům a voličům ODS a SPD.

Kontakty přes svátky neomezí

Z průzkumu také vyplynulo, že 60 procent lidí neomezí během svátků kontakty s rodinou a přáteli kvůli epidemii koronaviru. Omezení kontaktů si připouští třetina dotázaných. Zbytek neví. Omezit kontakty chtějí hlavně vysokoškoláci a obyvatelé Prahy.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) by měl během pondělí vládě přesun Česka do čtvrtého stupně navrhovat. Při uvolnění opatření na třetí stupeň 3. prosince lidé podle průzkumu nejčastěji navštívili větší obchodní centra, pak restaurace a bary a pak kadeřnictví.

Lidé odkládají návštěvy lékaře

Podle výsledků průzkumu 24 procent lidí odložilo kvůli obavě z nákazy koronavirem návštěvu lékaře, prohlídku nebo nějaký plánovaný lékařský zákrok. A to hlavně lidé nad 60 let. Zbylé tři čtvrtiny dotázaných se nákazy nebály a k lékaři během druhé vlny koronaviru šly. Byli mezi nimi častěji muži než ženy. Při první vlně na jaře lidé obavy měli a nemocnice úbytek pacientů registrovaly.

Průzkumu se zúčastnilo 1052 lidí starších 18 let mezi 8. a 10. prosincem.

Anketa
Vadilo by vám zpřísnění stávajících opatření a omezíte během Vánoc kontakty s rodinou?
Zpřísnění by mi nevadilo a jsem připraven kontakty omezit
36.7 %
Zpřísnění by mi vadilo, ale jsem připraven kontakty omezit
5.6 %
Zpřísnění by mi nevadilo, ale kontakty omezovat nehodlám
9.1 %
Zpřísnění by mi vadilo a kontakty omezovat nehodlám
48.6 %
Celkem hlasovalo 11294 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků