Hlavní obsah
 

Pražský ECMO tým zachránil život novorozenci v Ostravě

Do ohrožení života se kvůli komplikacím dostal po pár dnech života novorozenec ve Fakultní nemocnici Ostrava (FNO). Tým tamních neonatologů proto požádal o pomoc kolegy z Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, kteří jako jediní v Česku disponují přístrojem ECMO pro děti, který umožňuje napojení na mimotělní oběh.

 
Pražský ECMO tým zachránil život novorozenci v Ostravě

Dítě ohrožovala hypoxemie. „V malém procentu případů může u novorozence po porodu dojít k situaci, kdy po narození nedojde k poklesu tlaku v plicních cévách, dokonce se může tlak zvýšit a dojde k závažnému stavu nazývanému hypoxemie, neboli snížené koncentraci kyslíku v krvi,“ popsala primářka Oddělení neonatologie FNO Hana Wiedermannová.

Léčba tohoto stavu je velmi náročná, a pokud selžou všechny dostupné metody, volají neonatologové ECMO tým z Kliniky pediatrie a dědičných metabolických poruch Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Podle vedoucího lékaře Kliniky pediatrie a dědičných poruch metabolismu 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Václava Vobruby je nutné dítě napojit na mimotělní oběh v nemocnici, kde se aktuálně nachází. Nutná je i asistence dětského kardiochirurga.

„Většinou je dítě v kritickém oběhovém a respiračním selhání, kdy všechny konvenční metody selhaly a nejsou schopny zajistit okysličení. Z těchto důvodů se dává na mimotělní podporu,“ vysvětlil Vobruba s tím, že novorozenec je po napojení na ECMO schopný zvládnout cestu do Prahy speciálně vybavenou sanitkou.

Patnáct zásahů za rok je málo

„V současné době spolupracujeme s Armádou ČR, která nás nikdy nenechá ve štychu,“ prozradil primář 2. chirurgické kliniky kardiovaskulární chirurgie Všeobecné fakultní nemocnice Tomáš Grus a dodal, že armáda je ve velmi krátkém čase schopna zorganizovat letecký transport týmu do vzdálenějších míst, což výrazně urychlí pomoc dítěti.

„Bohužel zatím dítě jezdí sanitkou ve speciálním inkubátoru po dálnici, ale vyjednáváme, abychom i děti mohli vozit letecky, protože je to jednoznačně šetrnější a rychlejší.“

Ročně zasahuje ECMO tým zhruba patnáctkrát, podle primáře Gruse je ale v Česku dvakrát tolik případů, kdy je jejich pomoc potřeba. „Zbytek nám bohužel uniká. I přestože to děláme už takovou dobu, i přes veškerou osvětu, tak nás pracoviště nekontaktují nebo v horším případě o nás nevědí. Snaží se to léčit konvenčně, nicméně ne vždy to pak dopadne dobře,“ poukázal.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků