Hlavní obsah
V lockdownu na medvědí česnek Foto: Právo

Poodří je plné sběračů medvědího česneku

Obyvatelům Ostravy jsou stále Beskydy a Jeseníky kvůli uzavřeným okresům nedostupné, vyrážejí proto hromadně na výlet k řece Odře, do Poodří. Část této chráněné krajinné oblasti totiž leží i v okrese Ostrava. Ochránci přírody proto lokalitu začali více hlídat.

V lockdownu na medvědí česnek Foto: Právo
Poodří je plné sběračů medvědího česneku

Nejoblíbenější činností v okolí řeky Odry je nyní sbírání medvědího česneku, který lidé berou i jako lék proti covidu-19. Posiluje totiž imunitu. Ochránci přírody ale bijí na poplach a upozorňují, že v přírodní rezervaci se česnek trhat nesmí.

„Úplně si nejsem jistý, zda se tady medvědí česnek může trhat. Snad nedostanu pokutu. Trhám ho poprvé, prý je dobrý na posilnění imunity proti koronaviru,“ svěřil se Právu pětadvacetiletý Honza z Ostravy-Výškovic, který k Odře vyrazil sbírat česnek v sobotu dopoledne.

Ochránci hlídají

„Tady se to ještě může,“ uklidňovala mladíka další sběračka. „Nesmí se to až tam dál, jak je Polanská niva. Chodím každý rok, tak to vím. Dávám si na to pozor. Dnes jsem vzala i vnoučky. Upeču jim štrúdl s medvědím česnekem, dám ho do polívky a něco i zamrazím,“ líčila seniorka Jarmila z Ostravy-Hrabůvky.

„Problém je, že Polanská niva, která je jednou z největších národních přírodních rezervací, které v Poodří máme, je blízko Ostravy. A lidé teď kvůli koronavirovým opatřením nemohou z okresu Ostrava třeba na hory, tak je nyní velmi hojně navštěvovaná. Opakovaně řešíme, že lidé podnikají jakési hromadné výpravy na právě rašící medvědí česnek, ale třeba i na sněženky,“ uvedl ředitel CHKO Poodří Jan Klečka.

Dodal ale, že v rezervaci je zákaz pohybovat se mimo značené cesty. „Proto to teď více hlídáme. Většinou přestupky řešíme domluvou. Když to nejde, padne i pokuta, ale to je až ta poslední možnost. Nejvíce pokut je za vjezd do rezervace. Pohybují se od několika stovek do tisíců,“ upřesnil Klečka.

Jeho kolegyně Ivona Kneblová z oddělení ochrany přírody CHKO Poodří upozornila, že samozřejmě jinde v okolí řeky Odry se medvědí česnek sbírat může. „Je potřeba si jen dávat pozor na to, zda zrovna nejsem v přírodní rezervaci. Medvědí česnek roste hojně i mimo ně. Také je důležité, aby lidé trhali jen listy medvědího česneku, bez kořenů, aby mohl znovu vyrůst,“ shrnula ochránkyně přírody.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků