Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Agustin Marcarian, Reuters

Počty hospitalizovaných stále pod hranicí pro zpřísňování. Ale rostou

V tuzemských nemocnicích je podle úterních dat ministerstva zdravotnictví s covidem 139 pacientů, je to o 48 více než před týdnem a více než dvojnásobný počet oproti začátku září. Zpřísňovat by se zatím nemělo, ministerstvo plánuje zavádět nová opatření až od hranice 50 nově hospitalizovaných za den.

Ilustrační foto Foto: Agustin Marcarian, Reuters
Počty hospitalizovaných stále pod hranicí pro zpřísňování. Ale rostou

Ze 139 hospitalizovaných se jich 21 nachází ve vážném stavu, který vyžaduje napojení na umělou plicní ventilaci, případně mimotělní oběh.

Ve srovnání s pondělními údaji narostl počet hospitalizovaných o 16, byť údaje je třeba brát s rezervou, protože je ministerstvo upřesňuje zpětně. Třeba v pondělí ráno statistika uváděla pro neděli 113 hospitalizovaných, po úterní aktualizaci byl počet v tomto dni navýšen na 123. Nelze proto vyloučit, že stejně budou korigována i čísla za pondělí.

I tak je to zatím daleko od situace, kdy by se počty hospitalizovaných pacientů s covidem zvyšovaly o 50 a více osob denně. Právě tuto hranici zmínil minulý týden ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) coby mezník, při jehož dosažení by došlo k obnovení některých protiepidemických opatření.

Mělo by jít třeba o povinné testování, nošení ochrany dýchacích cest v zaměstnání, případně opětovné omezení hromadných akcí.

V pondělí ministr spolu s šéfem Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislavem Duškem a hlavní hygieničkou Pavlou Svrčinovou konstatoval, že nárůst počtu nových případů naplňuje očekávání a ve srovnání se sousedními státy se jedná o relativně nízká čísla, kvůli nimž se není třeba znepokojovat nebo přijímat další opatření.

Veřejnosti se rovněž dostalo ujištění, že loňská podzimní vlna epidemie se nebude opakovat.

„Není v tuto chvíli důvod k jakékoliv panice nebo strašení,” uvedl v pondělí ministr.

Mírný nárůst počtu nakažených a hospitalizovaných se zatím výrazněji neprojevuje ve statistice úmrtí s covidem. Denní bilance zůstává na nule nebo nízkých jednotkách případů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků