Hlavní obsah

Protilátky se uznávat nebudou. Lidem s nimi ale může stačit jen jedna dávka očkování

13. 9. 2021, 11:50 • Aktualizováno 13. 9. 2021, 12:26
Jan Menšík, Novinky, Jan Menšík

Ačkoliv velká část laické, ale i odborné veřejnosti dlouhodobě volá po uznávání protilátek po prodělání covidu-19, stát k tomu zatím nepřistoupí. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) na tom zatím není shoda a data ze studie nejsou jednoznačná. Lidé, kteří nemoc prodělali a mají dokončené očkování, by však podle něj nemuseli absolvovat třetí dávku. K prokázání bezinfekčnosti by jim dokonce mohla stačit jen jedna dávka.

Vojtěch: Uznávání protilátek zatím nebudeVideo: ČTK

 
Článek

„Vypadá to tak, že zatím není shoda na tom, jestli a jak protilátky uznávat. Data nejsou v tuto chvíli jednoznačná, proto zahajujeme další studii na přítomnost protilátek,” řekl na pondělní tiskové konferenci k aktuálnímu vývoji epidemie ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

SROVNÁNÍ: Jak na tom byla ČR s covidem vloni v září a jak je na tom teď

Domácí

První výstupy ze studie, která bude probíhat mezi lidmi registrovanými v IKEM či dalších vybraných zdravotnických zařízeních, Vojtěch očekává za zhruba dva měsíce.

„Uvidíme ale také, jak se bude vyvíjet epidemická situace. Vstupujeme do podzimního období, kdy se nákaza šíří jinak než v letních měsících,” podotkl ministr.

Rada pro zdravotní rizika na společném jednání s odborníky ale podle Vojtěcha došla ke dvěma shodám. První z nich je na tom, že by lidé, kteří mají protilátky po prodělání onemocnění, mohli získat certifikát potvrzující bezinfekčnost po očkování vakcínou (Jansen) od společnosti Johnson and Johnson, která je jednodávková.

Další shoda panuje na tom, že plně naočkovaní lidé, ať už dvoudávkovými vakcínami či Jansenem, kteří zároveň v minulosti prodělali covid-19, by nemuseli podstoupit třetí dávku.

„U těch lidí, kteří prodělali nemoc a zároveň byli plně naočkovaní, tak tam není nutné, aby absolvovali tu třetí, posilující dávku. To by mělo být dostatečné pro ochranu člověka a snižuje to výrazně riziko, že nakazí někoho dalšího,” osvětlil Vojtěch.

V Česku zemřelo v pololetí o třetinu více lidí

Domácí

Od zhruba poloviny prázdnin počty nově nakažených rostou, stejně tak velmi mírně vzrůstá i počet pacientů, kteří s covidem míří do nemocnic. Průměrně se zachycuje podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška 370 nových případů denně. Týdenní incidence je zhruba 25 případů v přepočtu na 100 tisíc obyvatel.

„To je očekávatelná hodnota, po návratu do škol a práce muselo dojít k častějšímu předávání nákazy. Je to ale stále bezpečná hodnota. Je to výrazně méně, než pozorujeme třeba v jiných státech,” míní Dušek.

Stejného názoru je i ministr Vojtěch. „Je výrazně méně hospitalizovaných, než bylo před rokem. Epidemie se nevyvíjí tak jako v loňském roce. Za mě osobně není v tuto chvíli důvod k jakékoliv panice nebo strašení,” uvedl šéf resortu zdravotnictví.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků