Hlavní obsah
Ilustrační foto. Foto: Právo

Pendleři budou v pátek protestovat a hrozí blokováním přechodů

Několik stovek pendlerů hodlá v pátek protestovat na hraničním přechodu Folmava na Domažlicku. Lidem dojíždějícím za prací do Německa a Rakouska vadí, že musí jednou za dva týdny absolvovat povinné testování na covid-19. Pendleři tvrdí, že pokud s nimi vláda nezačne jednat, případně opatření nezruší, budou koncem příštího týdne blokovat hraniční přechody. Uvedl to jeden z organizátorů Jan Průha ze sdružení Pendleři bez hranic.

Ilustrační foto. Foto: Právo
Pendleři budou v pátek protestovat a hrozí blokováním přechodů

„Bude to hodinová výstražná akce, nechceme to vyhrotit. Zřídíme tam petiční místo. Pendleři k němu budou přecházet přes silnici, aby tam tu hodinu nemohla jezdit auta,“ uvedl.

Akci chtějí podpořit také Češi, kteří v Německu pracují i žijí. Nemohou ale, protože kontrolní stanoviště české policie je na německé straně, a pokud by jím chtěli projet do ČR, už by se nemohli vrátit a museli by do karantény.

Sdružení už kontaktovala policie, jíž organizátoři řekli, že jde o petiční akci podle zákona o právu petičním, který dává možnost pořádat ji bez ohlašování, a veškeré detaily jsou na jejich Facebooku. „Mělo by přijet několik set lidí i ze severu a jihu Čech,“ uvedl Průha.

V petici budou dva požadavky. „První bude zrušit pendlerům povinnost prokazovat se negativním (PCR) testem, protože tak, jak je povinnost nastavená, tak nemá žádnou ochrannou funkci pro ostatní občany a je to jen tahání peněz z kapes pendlerů,“ uvedl Průha. Pokud by vláda povinnost zrušit odmítla, tak chtějí, aby testy platil stát. Podle Průhy by se tím výrazně zvýšil velmi omezený počet míst na testování samoplátců.

„Musíme se dlouho objednávat dopředu a jeden test stojí 2500 až 3000 korun. Vláda se chlubí, kolik peněz nalije do ekonomiky, a nás za to, že si snažíme pracovní místa udržet, ještě pokutuje,“ uvedl.

Sdružení napsalo vládě několik dopisů, ale nikdo s ním zatím nejednal. „Chceme se dohodnout na rozumném kompromisu. Výstupy vlády jsou naprosto nepřehledné. Problém je vyznat se vůbec v tom, co je naší povinností. Sama policie si to na různých místech vysvětluje různě,“ uvedl Průha. Například v pondělí byla podle něj na Rozvadově (na D5) dlouhá kolona, protože tam policisté kontrolovali řidiče na výjezdu z ČR, ale podle nařízení vlády je mají kontrolovat jen na vstupu do ČR.

Většina firem v Německu už se podle pendlerů rozbíhá a právě nyní se hraje o dlouhodobé české zaměstnance, které mají pro firmy hodnotu. Počty pracovních dnů se zvyšují a dny, kdy jsou zaměstnanci na tzv. kurzarbeitu, ubývají. „Povolávají pracovníky zpět, a proto řada pendlerů už musela to ,výpalné‘ (testy) zaplatit,“ uvedl Průha. Pendleři si schovávají účty a zvažují, že kvůli tomuto diskriminačnímu rozhodnutí, které je překážkou v práci, budou žalovat stát o náhrady. „My tam nejezdíme za zábavou,“ řekl. Německé firmy testy českým pracovníkům neplatí.

Do zahraničí lze na čtyři dny vyjet i poté, co člověk absolvuje test na koronavirus v ČR. Bez něj je sice možné vycestovat, ale po návratu následuje 14denní karanténa.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků