Hlavní obsah
Zleva premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO) Foto: Kateřina Šulová, ČTK

Otevřou se jen některé kraje? V neděli může být zase všechno jinak

Ministr průmyslu a obchodu, respektive dopravy Karel Havlíček (za ANO) v pátek připustil, že opatření by se mohlo mohla rozvolňovat v jednotlivých krajích různě. Současná situace je podle něj hraniční. O případném rozvolnění, které indikuje hodnota indexu rizika, která je na úrovni 57, rozhodne vláda v neděli dopoledne. To by dalo obchodníkům a restauracím na otevření alespoň pár hodin.

Zleva premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO) Foto: Kateřina Šulová, ČTK
Otevřou se jen některé kraje? V neděli může být zase všechno jinak

Havlíček ve vysílání České televize sice uvedl, že by byl raději, „aby se otevřelo”, zároveň však poukázal na to, že řada krajů se svým rizikovým skóre stále pohybuje ve 4. stupni a nesplňuje kritéria přesunu do stupně 3.

„Jsme v situaci, kdy musíme rozhodnout, jestli si to můžeme dovolit plošně,” uvedl možnému rozvolnění.

Podle ministra nikdy „definitivně nepadlo”, že by se protiepidemický systém  nemohl aplikovat zvlášť na jednotlivé kraje.

„Pokud bychom pustili jenom Prahu, tak do té Prahy začnou všichni jezdit,” uvedl s poukazem na hlavní město, jehož index rizika je dlouhodobě nízký a splňuje kritéria pro přesun do 3. stupně.

Osobně by dal přednost tomu, aby se rozvolnění dělo podle celostátního režimu.

Na základě jakých kritérií se vypočítává index rizika
Kolik lidí se v poslední době nakazilo?
- 14denní počty pozitivních na covid-19 na 100 000 obyvatel
Kolik seniorů se v poslední době nakazilo?
- 14denní počty seniorů pozitivních na covid-19 na 100 000 obyvatel ve věku na 65 let
Narůstá počet nakažených – šíří se virus v populaci?
- Zjednodušený výpočet reprodukčního čísla
Dokážeme nakažené účinně a rychle zachytit?
- Průměrná pozitivita testů za posledních 7 dní

„PES je doporučujícím instrumentem pro vládu. Každý ministr se podívá na skóre a ministr zdravotnictví řekne svůj požadavek,” tvrdí Havlíček, podle něhož je skóre 57, které platí již pět dnů, „na absolutní hraně”.

Podle ministra je proto možná lepší počkat na nižší skóre, byť chápe, že podnikatelé na otevření čekají. Tím nicméně popírá avizovanou predikovatelnost  celého systému opatření, kterou tvůrci vyzdvihovali při jeho představení.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků