Hlavní obsah
Zástupci trojkoalice TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, ODS Petr Fiala a KDU-ČSL Marian Jurečka Foto: Jan Handrejch, Právo

Opozice: Blatný skončil, nechtěl hrát proruské představení. Je to skandální

Ministr zdravotnictví Jan Blatný skončil kvůli tomu, že bránil používání ruské vakcíny Sputnik v Česku, nikoli kvůli svým přešlapům, tvrdí opozice. Podle politiků nechtěl hrát loutkové proruské představení inscenované Hradem, což ho stálo místo. Blatný byl odvolán ve středu, ve funkci ho nahradil šéf Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger.

Zástupci trojkoalice TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, ODS Petr Fiala a KDU-ČSL Marian Jurečka Foto: Jan Handrejch, Právo
Opozice: Blatný skončil, nechtěl hrát proruské představení. Je to skandální

Krátce po odvolání okomentoval odvolání i vicepremiér a předseda ČSSD Jan Hamáček. Uvedl, že respektuje právo koaličního partnera vyměnit ministra. ČTK napsal, že věří, že ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger naváže na práci Blatného.

„Pan Arenberger je odborník. Věřím, že naváže na práci ministra Blatného a podaří se mu dotáhnout do úspěšného konce boj s epidemií,” uvedl Hamáček.

Rozhodnutí naopak nerozumí jeho stranický kolega Jiří Běhounek. „Blatný dosáhl úspěchu v této situaci, takže to odborně nechápu. Souhlasím s ním, že je to politické rozhodnutí a je to premiérova odpovědnost,” sdělil České televizi.

Kvůli Sputniku je to skandální 

Podle šéfa ODS Petra Fialy je ministrův odchod v této době skandální, pokud jsou důvodem k jeho odvolání jeho výhrady k vakcinaci Sputnikem V. „Způsob odvolání ministra Blatného ukazuje, v jakém rozkladu se současná vláda nachází,” napsal na sociální síť.

Za nezodpovědnost označila Blatného odvolání Pirátka Olga Richterová. „Výměna ministra zdravotnictví v době krize je nanejvýš nezodpovědný krok premiéra. Po rezignaci pana Blatného jsme nevolali, ačkoliv jsme s jeho postupy často nesouhlasili. Šlo ale o jednoho z mála ministrů ve vládě, se kterým se dalo konstruktivně diskutovat a spolupracovat,” uvedla.

Podle předsedy hnutí STAN Víta Rakušana může změna v současné době způsobit jen zmatky. „Je to jen o tom, že ministr projevil vlastní názor, a to premiér neodpouští. Tato země má celou řadu zásadních problémů, které vláda vůbec neřeší, a denně se utápí ve změti politických nebo personálních konfliktů,” sdělil Novinkám.

Proruské loutkové představení

Odvolání zkritizovala i šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. „Blatný dobře věděl, kdo je premiérem. Přesto do takové vlády vstoupil. Není však odvolán za své přešlapy. Je odvolán, protože nechtěl hrát loutkové proruské představení inscenované Hradem. Nový ministr zdravotnictví už o Sputniku otevřeně mluví, a o to jde na prvním místě,” napsala na Twitter.

„V mnoha ohledech jsem s panem ministrem nesouhlasil, ale musím ocenit jeho upřímnou snahu komunikovat i s opozicí. Co zaslouží ale největší pozornost, je jeho pevný postoj, se kterým odolával lobbistickému tlaku prezidenta a premiéra na naprosto nestandardní povolení vakcíny Sputnik V, kdy tak jako u jiných výrobců jasně hájil standardní postup registrace a bezpečného uvedení do praxe. Tento postoj ho nakonec stál post ministra,” napsal Novinkám v SMS šéf lidovců Marian Jurečka.

Po Blatného odchodu naopak volal dlouhodobě šéf SPD Tomio Okamura. Ten navíc požaduje také konec ministra vnitra Hamáčka či šéfa české diplomacie Tomáše Petříčka (ČSSD).

„Jde o pravomoc předsedy vlády, který ji využil poté, kdy pan ministr dlouhodobě nebyl schopen najít řešení nedostatku vakcín pro občany naší země a musel jeho práci nahrazovat osobně,” napsal Novinkám šéf KSČM Vojtěch Filip.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků