Hlavní obsah
Premiér Andrej Babiš Foto: Petr Horník, Právo

Odborníci uvedli Vojtěcha v omyl, vysvětloval Babiš zmatky kolem roušek

Premiér Andrej Babiš (ANO) se zastal ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO), který je terčem kritiky kvůli zmatkům v povinném nošení roušek, kdy se pravidla v jednom týdnu opakovaně měnila. Babiš tvrdí, že byl ministr uveden odborníky v omyl. Prvotně avizovaná opatření prý byla jen materiálem k diskusi, uvedl Babiš v pátek v Liberci.

Premiér Andrej Babiš Foto: Petr Horník, Právo
Odborníci uvedli Vojtěcha v omyl, vysvětloval Babiš zmatky kolem roušek

„Samozřejmě má místo ve vládě,” řekl Babiš o Vojtěchovi.

Změny v pravidlech pro nošení roušek od 1. září ministerstvo prezentovalo postupně. Napřed v pondělí zveřejnilo seznam míst, kde budou povinné. Mělo se jednat o vnitřní prostory a veřejnou dopravu, ale také chodby škol.

Vojtěch pak ve středu vystoupil po boku hlavní hygieničky Jarmily Rážové a informoval, že se povinnost rozšíří i o další místa, například o restaurace či kadeřnictví, aby pak o den později vystoupil po boku hlavní hygieničky znovu s tím, že povinnost bude platit pro méně míst, než jaký byl pondělní návrh.

Podle Babiše šlo o důsledek špatné komunikace mezi třemi odbornými týmy ministerstva.

„Byly tam rozpory, ministra o tom neinformovali, on potom byl uveden v omyl a došlo k tomu, k čemu došlo,” řekl Babiš.

Kdo vlastně rozhoduje

Premiér ve čtvrtek v České televizi líčil, že rozhodující slovo v opatřeních mají odborníci, připustil však i vliv politiků.

„Samozřejmě jsou to odborníci, ale máme tady i nějakou ekonomickou situaci. A máme tady novou situaci. Já jako premiér mám samozřejmě zájem, aby se náš život vrátil do původních kolejí, abychom nezničili společenský, kulturní, sportovní život,” uvedl premiér.

Reagoval také na kritiku, že mnohá opatření, která mu vadila, vzešla už z pondělního jednání Rady vlády pro zdravotní rizika, které předsedal. I když se už ten den mluvilo o rouškách v obchodech či školách, podle premiéra to byl jen materiál k diskuzi.

Pravidla vyhlášená ve čtvrtek už jsou podle Babiše definitivní a budou od 1. září platit. „Všichni mi řekli, že není předpoklad, aby se něco změnilo,” uvedl.

Roušky by tak měly být povinné ve veřejné dopravě, na úřadech, ve zdravotnických a sociálních zařízeních a u říjnových krajských a senátních voleb.

Také manuál k opatření proti koronaviru, který ministerstvo školství v pondělí rozeslalo školám, označil Babiš za materiál k diskusi.

„Dali jsme to 14 dní dopředu, školy na to mohly reagovat, i na základě jejich stanoviska včera (ve čtvrtek) došlo ke změně,” řekl. Vláda dříve o možnosti diskuse nad pravidly pro školy nehovořila.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků