Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: 1. LF UK

Nemocných s covidem přibývá a jsou stále mladší, řekl primář

Na oddělení ARO a intenzivní medicíny Nemocnice v Havířově jsou všichni, kteří jsou na plicních ventilacích, neočkovaní, uvedl pro Právo primář oddělení Robert Bocek.

Ilustrační foto Foto: 1. LF UK
Nemocných s covidem přibývá a jsou stále mladší, řekl primář

Jaká je nyní situace v havířovské nemocnici?

Poměrně dramatická, těch pacientů neustále přibývá, aktuálně jich máme 83, z toho v intenzivní péči jich je osm, pět je na umělé plicní ventilaci. Momentálně máme tři volná lůžka a u nás na oddělení ARO je volné jedno ventilované lůžko, pak máme ještě v zásobě jedno až dvě lůžka na intenzivní péči, ale ta jsou spíše v nouzovém režimu.

Je ta situace nejhorší za celou dobu pandemie?

V tuto chvíli je to horší o to, že na jaře byla výrazně omezena ostatní péče, což už by se nemělo opakovat. Teď jsme zatím něco zredukovali, ale někteří pacienti čekají na operaci měsíce a další odložení by mělo fatální vliv na jejich zdravotní stav. Musíme zvládat nejen covidové pacienty, ale i další operativu.

Jestli dojde k dalšímu omezení nebo úplnému zastavení plánovaných operací, nedokážu v tuto chvíli předjímat, mělo by to být ale věcí rozhodnutí každé nemocnice, každá je na tom totiž personálně a kapacitně jinak. Plošné nařízení omezení péče ze strany ministerstva není vhodné řešení.

A zdá se, že stále nejsme na vrcholu, pacientů přibývá a jsou stále mladší. Nejmladšímu je 21 a nejstaršímu 66 let. Na našem oddělení, všichni, co jsou na plicních ventilacích, jsou neočkovaní.

Některé nemocnice říkají, že lůžka by ještě nějaká měly, ale začíná opět chybět personál.

Personál chybí neustále, jak na té resuscitační části, tak i intenzivní péči. Máme chronický nedostatek personálu, jak lékařů, tak sester. Navíc některé sestry odešly, daly výpověď, obtížně se za ně shání náhrada, snažíme se to všemi možnými způsoby nějak přežít.

Jak dlouho může vaše nemocnice vydržet ten nápor?

Budeme muset vydržet, dokud bude potřeba. Těžko se mi na to odpovídá. Na jaře jsme si říkali, že to nějak vydržíme, že lidé se proočkují a že na podzim bude volněji. Bohužel však zatím stále ze dne na den pacientů přibývá, nárůst kulminuje, na té intenzivní péči, s odstupem v řádu dnů až dvou týdnů. Kapacity jsou na hraně, takže ve chvíli, kdy už budeme úplně plní a budeme muset zvládnout nějaký nouzový režim… Těžko říct.

Hejtman Ivo Vondrák vyzval k omezení hromadných akcí. Co ještě by se dalo z vašeho pohledu udělat, aby počty pacientů tak rychle nerostly.

Samozřejmě dodržovat veškerá opatření, vyžadovat je a kontrolovat jejich dodržování, vyzývat k očkování. Ideální by asi bylo i povinné očkování, alespoň z medicínského hlediska a přinejmenším v těch rizikových oblastech, tam, kde je mnoho kontaktů, jako je zdravotnictví, školství a tak dále.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků