Hlavní obsah
Karlovarská hejtmanka Jana Mračková Vildumetzová (ANO) Foto: Rudolf Voleman, Právo

Nástupcem Mračkové Vildumetzové v čele kraje má být náměstek Kubis

Nástupcem Jany Mračkové Vildumetzové v čele karlovarského kraje by se měl stát nynější náměstek Petr Kubis (oba ANO). Hejtmanka se rozhodla funkce vzdát z důvodu těhotenství. ANO návrh na jejího nástupce, který bude volen koncem roku, představilo koaličním partnerům, tedy ODS, Pirátům a Hnutí za harmonický rozvoj měst a obcí (HNHRM).

Karlovarská hejtmanka Jana Mračková Vildumetzová (ANO) Foto: Rudolf Voleman, Právo
Nástupcem Mračkové Vildumetzové v čele kraje má být náměstek Kubis

„Krajská koalice v úterý projednala změny ve vedení Karlovarského kraje. Hnutí ANO navrhlo koaličním partnerům na hejtmana Petra Kubise, současného náměstka pro sociální věci a bezpečnost. Koaliční partneři by se měli formálně do úterý vyjádřit, ale již při předešlých neformálních jednáních byla jeho nominace podporovaná,” uvedla Mračková Vildumetzová.

Volba nového hejtmana Karlovarského kraje by se měla konat 11. listopadu, případně 16. prosince. „Chceme také kandidáta představit opozičním zastupitelům. Osobně bych ale ráda, kdyby volba proběhla už v listopadu s tím, že termín nástupu do funkce by byl zřejmě v prosinci,” řekla Mračková Vildumetzová.

Poslankyní zůstane

Padesátiletý Petr Kubis má zkušenosti z veřejné správy. Býval velitelem Městské policie v Sokolově, nyní je radním v Sokolově a tři roky pracuje v kraji jako náměstek pro oblast sociálních věcí. „Věřím, že bude dobrým hejtmanem našeho kraje. Budu mu samozřejmě pomáhat, jak jsem avizovala, ráda bych zůstala v radě kraje v pozici neuvolněné náměstkyně pro oblast financí a pro jednání s centrálními orgány veřejné správy. Pokud mi to zdravotní stav dovolí, předám hejtmanství ke konci roku,” dodala hejtmanka.

Šestačtyřicetiletá Jana Mračková Vildumetzová si chce nadále ponechat post poslankyně Sněmovny. Je také předsedkyní Rady Asociace krajů ČR. Předsedou ale může být pouze hejtman některého kraje. Další jednání asociace krajů je svoláno na prosinec. Tam by se mělo rozhodnout, jestli současnou předsedkyni nahradí jiný z hejtmanů nebo řízení rady převezme místopředseda asociace Jiří Běhounek.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků