Hlavní obsah
V Moravskoslezském kraji začalo plošné testování obyvatel. Foto: Denisa Doležalová, Právo

Na Moravě a ve Slezsku začalo v sobotu ráno plošné testování

Byl jsem v zahraničí, po celou dobu pandemie pracuji, prodělal jsem letos mnohem těžší chřipku než obvykle. Takové odpovědi dávali Právu v sobotu ráno lidé, kteří se přišli v Ostravě nechat dobrovolně otestovat na to, zda nemají či již neprošli onemocněním covid-19. V Moravskoslezském kraji totiž začalo plošné testování obyvatel.

V Moravskoslezském kraji začalo plošné testování obyvatel. Foto: Denisa Doležalová, Právo
Na Moravě a ve Slezsku začalo v sobotu ráno plošné testování

Otestováno má být pět tisíc lidí ze všech šesti okresů kraje v různých věkových kategoriích.

Kraj se však poučil z plošného testování v Brně a Praze a zavedl systém, díky kterému se na odběrových místech netvoří fronty. Zájemci se totiž mohli k testování přihlásit pomocí internetové aplikace už ve čtvrtek.

„Lidem jsme nabídli konkrétní čas, kdy se mohou přijít otestovat. Vždy jim bude přiděleno identifikační číslo, se kterým pak dorazí v daný čas na dané odběrové místo,“ uvedl náměstek moravskoslezského hejtmana Jakub Unucka (ODS).

A fronty se na jediném ostravském odběrovém místě, kde plošné testování v sobotu v 8 hodin ráno začalo, opravdu netvořily. Frontu však tvořila auta samoplátců, kteří se zde ráno přijeli nechat otestovat mimo plošné testování.

První dobrovolníci se přišli nechat v Ostravě otestovat hned v 8 hodin ráno. Jejich testy na protilátky byly negativní. Při pozitivním výsledku by jim byl udělán velký PCR test, na jehož výsledek by si ale museli počkat 24 hodin.

Foto: Denisa Doležalová, Právo

Statistický vzorek pro testování určili epidemiologové z Ostravské univerzity. „V každém okrese budeme testovat 700 lidí, Ostrava pak bude mít dvojnásobek čili 1400 otestovaných,“ upřesnil ještě Unucka s tím, že za plošné testování kraj zaplatí zhruba tři miliony korun.

„Chceme zjistit, jak na tom vlastně náš kraj je. Ukazuje se, že u zařízení pro seniory je nakažených maximálně jedno procento osob. Testovat se bude ve všech okresech, ale i na Frenštátsku, kde zatím není ani jeden nakažený, což je jediná lokalita v kraji a nikdo zatím neví proč,“ podotkl moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák (ANO).

Testování na Moravě a ve Slezsku proběhne ve dvou kolech a skončit by mělo zhruba za dva týdny.

První kolo proběhne o tomto víkendu a přihlášena do něj je tisícovka dobrovolníků, kteří termíny pro testování vyčerpali za necelé čtyři minuty od spuštění aplikace. Do systému se přitom ve čtvrtek pokoušelo přihlásit přes tři a půl tisíce lidí. Další kolo registrace kraj spustí v pondělí 4. května opět přesně v poledne.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků