Hlavní obsah
Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) Foto: Roman Vondrouš, ČTK

Místo dětských skupin budou jesle

V České republice se znovu rozšíří jesle, od září 2024 by měly úplně nahradit dětské skupiny. Ty rozsahem pokrývají jak jesle, tak mateřské školy. Návrh novely zákona v pondělí schválila vláda. Na Twitter to napsala ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) Foto: Roman Vondrouš, ČTK
Místo dětských skupin budou jesle

„Jesle jsme schválili na vládě! Změna názvu, předvídatelné financování, dostupnost pro rodiče a citlivé přechodné období,” napsala bez podrobností na Twitter v pondělí Maláčová.

Novela by měla umožnit rodičům, aby děti mohly být v jeslích do tří let, konkrétně do srpna následujícího po třetích narozeninách. „V tuto chvíli chceme nastavit dostupnou péči pro malé děti. Chceme, aby byla předškolní péče kvalitní,” sdělila při příchodu na vládu Maláčová.

Česko patří v Evropské unii ke státům s nejnižší dostupností péče o malé děti. Chybějící místa ve školkách měly zajistit dětské skupiny. Ty se platí hlavně z peněz EU. Jejich čerpání ale skončí v polovině roku 2022.

„Dětské skupiny, které nyní existují, ale necháme doběhnout do roku 2024. Nechceme je likvidovat, dáváme jim čas se přizpůsobit na nové podmínky,” doplnila ministryně.

Podle chystané novely by stát přispíval na místo v jeslích jen dětem, jejichž rodiče pracují, studují, hledají si místo či podnikají.

Od 1. července

Pravidla pro jesle by byla přísnější než pro dětské skupiny. Nově by musely mít šatnu, oddělené prostory na spaní, místnost na prádlo a další náležitosti.

Zákon by mohl být podle šéfky resortu práce a sociálních věcí platný od 1. července příštího roku.

Novela nyní poputuje do Poslanecké sněmovny. Pokud ji poslanci podpoří, musí ji posoudit ještě Senát a podepsat prezident.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků