Hlavní obsah
Foto: www.etrzby.cz

Ministerstvo financí se leklo a byrokratický formulář na EET s 500 kolonkami stáhlo

Ministerstvo financí po kritice přehnané byrokracie raději stáhlo formulář na tzv. zvláštní režim EET, který má od 1. května sloužit pro bezhotovostní platby. V něm mají podnikatelé povinnost každého čtvrt roku vyplnit až 500 kolonek. Podle mluvčího ministerstva financí Michala Žurovce probíhá nyní revize a snaha o jeho zjednodušení.

Foto: www.etrzby.cz
Ministerstvo financí se leklo a byrokratický formulář na EET s 500 kolonkami stáhlo

„Aktuálně probíhá revize potřebnosti jednotlivých položek s cílem dalšího případného zjednodušení formuláře. Finální podoba bude představena do konce týdne,“ řekl Novinkám Žurovec a dodal, že formulář byl stažen.

Stalo se tak po kritice opozice na jednání rozpočtového výboru Sněmovny a zájmu médií. Ještě minulý týden v pátek byl ale formulář na stránkách etrzby.cz k dispozici a řada podnikatelů si ho mohla stáhnout.

Foto: www.etrzby.cz

„My nad tím ještě sedíme, ten formulář zatím nebyl předán do tisku. To znamená, že ještě prostě debatujeme nad těmi jednotlivými záležitostmi,“ reagovala ministryně financí Alena Schillerová minulý týden pro televizi Prima.

Ferjenčík: Zjistili, že je to průšvih

Na stažení formuláře upozornil pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík. Z více než 500 kolonek by podnikatelé mohli vyplňovat „jen“ 400.

„Formulář byl samozřejmě finální, ale když zjistili, že je to průšvih, tak ho obratem na poslední chvíli smazali z webu. Měli jsme schůzku na Generálním finančním ředitelství a tvrdí, že to nějakým způsobem revidují. Bohužel trvají na dnech, ale možná zredukují přepisování čísel účtenek,“ řekl Novinkám Ferjenčík.

Opozice: Šikana podnikatelů

Na to, že systém ke zjednodušení nepomůže ani náhodou, upozorňuje i šéf STAN Vít Rakušan.

„Určitě se nejedná o zjednodušení státní správy. Je to však symbolické. Zavedení EET není zjednodušením systému a zatím neprokazuje, že by výrazně pomohlo v boji proti daňovým poplatníkům. Jde o zbytečnou kontrolu a šikanu,“ napsal Novinkám Rakušan.

O šikaně dlouhodobě mluví i ODS. „EET je nesmysl, který musí být zrušen. Ministerstvo financí pod vedením ministryně Schillerové by si mohlo dát do svého loga šikanovat a danit,“ reagoval lídr strany Petr Fiala.

Zvláštní režim v rámci třetí a čtvrté vlny EET se týká pouze hotovostních plateb a může se do něj přihlásit podnikatel, který není plátcem DPH (tedy jeho roční obrat nepřekročil 1 milion korun), nemá více než dva zaměstnance a výše hotovostních plateb za poslední rok nepřesahuje 600 tisíc korun, přičemž se to nepředpokládá ani další rok.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků