Hlavní obsah
Lobbista Marek Dalík Foto: Petr Horník, Právo

Marek Dalík

Podnikatel, lobbista a dlouholetý stín Mirka Topolánka figuruje v řadě diskutabilních kauz. Byl členem ODS a od roku 2002 předsedou představenstva PR společnosti New Deal Communications. V roce 2017 byl pravomocně odsouzen k odnětí svobody na dobu pěti let za své jednání, které se týkalo nákupu obněných transportérů Pandur.

Lobbista Marek Dalík Foto: Petr Horník, Právo
Marek Dalík

Bývalý Topolánkův rádce figuroval například v úplatkářské aféře, kdy měl nabízet deset miliónů korun poslanci US-DEU Zdeňku Kořistkovi za pád vlády Stanislava Grosse. Později například jménem Mirka Topolánka apeloval na reportéra ČT, aby stáhl reportáž o policejním vyšetřování bývalého poslance ČSSD Petra Wolfa, který vystoupil ze strany a začal podporovat Topolánkovu vládu.

Jeho nejznámější aféra se týkala nákupu obrněných vozidel Pandur. Podle rakouského svědka si Dalík řekl zástupcům rakouské zbrojovky Steyr v přepočtu téměř o půl miliardy korun za to, že česká vláda bude pokračovat v projektu nákupu těchto obrněnců. V říjnu 2012 byl v souvislosti s nákupem Pandurů zadržen.

V květnu 2014 byl Dalík v této souvislosti obviněn z pokusu o podvod. Měl se jej dopustit tím, že za úplatu slíbil pomoc při zajištění zakázky, byť na ni neměl skutečný vliv. „Obžalovaný Dalík při vědomí si toho, jak je jeho osoba vnímána, uvedl zástupce Steyr v omyl o svém postavení a osobních možnostech, (...) i když věděl, že nemůže rozhodnutí ovlivnit. Pouze díky Dalíkem neočekávanému etickému jednání osob, po kterých tato částka byla požadována, k tomu nedošlo,“ uvedl státní zástupce Adam Bašný.

Dne 2. února 2016 padl u pražského městského soudu rozsudek. Podle něj byl odsouzen za napomáhání k trestnému činu přijetí úplatku k pětiletému trestu odnětí svobody a navíc mu byl uložen pěněžitý trest ve výši pěti miliónů korun. Verdikt nebyl pravomocný.

Pravomocnosti nabyl rozsudek odvolacího soudu, který probíhal 31. května 2016, a u kterého odmítl Dalík vypovídat. Podle něj si měl lobbista odsedět čtyři roky ve vězení a zaplatit čtyři milióny korun.

Nejvyšší soud České republiky v neveřejném dovolacím řízení v dubnu 2017 pro nesprávné vyhodnocení časové působnosti trestních zákonů rozsudek Vrchního soudu v Praze zrušil a Dalík byl propuštěn z výkonu trestu ve věznici ve Znojmě.

V červenci 2017 byl Dalík Vrchním soudem v Praze odsouzen k trestu pěti let a k peněžitému trestu v původní výši čtyř miliónů korun za pokus o podvod. V listopadu 2017 nastoupil Dalík k výkonu trestu do věznice v pražské Ruzyni.

Marek Dalík a Mirek Topolánek

Foto: Milan Malíček, Právo

Marek Dalík se narodil 14. ledna 1975 v Brně a vystudoval politologii na Fakultě sociálních věd UK. Během studií absolvoval stáž v Kanceláři prezidenta republiky za Václava Havla.

V roce 1999 založil PR agenturu New Deal a stal se hlavním poradcem tehdy ještě senátora Mirka Topolánka, po jehož boku se o deset let později objevil například při „neformálním setkání” s vlivnými lobbisty, politiky a podnikateli v Toskánsku. Od roku 2002 podniká Dalík v oblasti PR a marketingu a je předsedou představenstva společnosti New Deals Communications.

S Topolánkem byl vídán často, dokonce se svého času scházeli prakticky denně. V ODS si kvůli jejich vztahu vysloužil přezdívku Bormann podle nacistického pohlavára, který byl osobním tajemníkem a pravou rukou Adolfa Hitlera.

Členem ODS se stal v lednu 2003. Angažoval se v ní jako mediální poradce a Ivan Langer jej později oslovil, aby dělal tzv. konzultanta pro kreativitu.

Spekulovalo se o tom, že některé zakázky pro svou firmu mohl získat právě díky politickým vlivům a stykům s významnými osobnosti politické scény. V roce 2009 se rozhodl stáhnout z veřejného dění a ustoupil do ústraní.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků