Hlavní obsah

Marek Dalík - vlivný Topolánkův muž, který se neváhal srovnat s nacistou Bormannem

8. 10. 2012, 11:50

Marek Dalík byl několik let pravou rukou předsedy ODS Mirka Topolánka, který byl v letech 2006 až 2009 premiérem. S Topolánkem se Dalík poznal v roce 1999, kdy prvně jmenovaný působil jako senátor za ostravský region a Dalík se pohyboval v PR. Absolvent politologie a mezinárodních vztahů začal svou profesní dráhu v 19 letech jako úředník na Pražském hradě.

Foto: Milan Malíček, Právo

Marek Dalík a Mirek Topolánek na archivním snímku

Článek

Dalíkovo jméno se začalo poprvé výrazněji objevovat v médiích v srpnu 2004 v souvislosti s kauzou údajného uplácení exposlance US-DEU Zdeňka Kořistky. Dalík byl jedním z emisarů ODS, které Kořistka obvinil, že mu nabízeli deset miliónů korun, když nepodpoří tehdejší vládu Stanislava Grosse (ČSSD). Policie v této souvislosti obvinila Dalíka a lobbistu Jana Večerka z podplácení, obvinění se však neprokázalo a případ byl odložen.

Foto: Bedřich Novotný, Právo

Zdeněk Kořistka (vpravo) se svým obhájcem u soudu

V době Topolánkovy éry nebyl Dalík v ODS příliš populární. Sám označil jako důvod závist. V rozhovoru pro Mladou frontu Dnes dokonce v této souvislosti použil později hojně citovaný příměr s blízkým spolupracovníkem Adolfa Hitlera Martinem Bormannem: "Když si čtete memoáry nebo biografie nacistických pohlavárů, tak tam se jako červená nit táhne nenávist všech k Martinu Bormannovi. A proč? Protože byl blízko k Hitlerovi, protože mu Hitler věřil, takový člověk je vždycky neoblíbený."

Během vlády Mirka Topolánka byl Dalík často po jeho boku, dokonce si koupil byt ve stejném domě.

Šedá eminence v pozadí

Dalík se pro média stal symbolem údajných vazeb vedení ODS na podnikatele a lobbisty, jejichž záměry často vzbuzovaly pochybnosti. "Dalík byl spojkou do byznysu i k regionálním bossům, s nimiž dohadoval, jak si obchody rozdělí a jak se kdo má chovat ve stranických záležitostech," napsal letos v květnu týdeník Euro.

Tyto vazby ODS dlouhodobě poškozovaly - příkladem je známá kauza Toskánsko, která vznikla v létě 2009 po zveřejnění tajně pořízených fotografií z Topolánkovy dovolené v Itálii, kde byl zachycen ve společnosti lobbistů a podnikatelů.

Foto: PRÁVO/Milna Malíček, Právo

Poslanci Miloš Melčák (vlevo) a Michal Pohanka

Na přelomu let 2006 a 2007 se Dalík podle médií údajně podílel na vyjednávání podpory koaliční vládě Mirka Topolánka, kterou nakonec podpořili dva sociální demokraté Miloš Melčák a Michal Pohanka.

V roce 2009 se Dalík podle médií pokoušel jménem premiéra přesvědčit redaktora České televize (ČT), aby stáhl reportáž o policejním vyšetřování bývalého poslance ČSSD Petra Wolfa.

Foto: Milan Malíček, Právo

Poslanec Petr Wolf na jednání Sněmovny

Po pádu Topolánkovy vlády v roce 2009 uvedl, že se hodlá stáhnout do ústraní, možná odejde do zahraničí.

Nákladný život a údajná žádost o úplatek

Dalík je znám svým luxusním stylem života. V srpnu 2009 napsaly Hospodářské noviny, že jeho agentura New Deal Communication má obraty v řádu desítek miliónů korun. Ke svým majetkovým poměrům Dalík v roce 2009 řekl, že kromě řízení své společnosti, "pracuje ještě na živnosťák jako poradce v oblasti reklamy a marketingu".

Loni v květnu média informovala o tom, že Dalík podle výpovědi někdejšího zaměstnance firmy Steyr v roce 2007 žádal 18 miliónů eur (480 miliónů korun) za to, že česká vláda bude pokračovat v projektu dodávek transportérů Pandur. Dalík to popřel. Únik informací v kauze nákupu transportérů (mimo jiné byla zveřejněna identita utajovaného svědka - bývalého manažera rakouské zbrojovky Steyr Stephana Szücse) poté řadu měsíců šetřila policie, které se však nepodařilo najít viníka a případ byl odložen.

Loni v září zveřejnil server WikiLeaks depeši amerického velvyslanectví, která se zmiňuje o tom, že Dalík si údajně za dodávku Pandurů řekl o úplatek. Velvyslanectví ale v kabelogramu zároveň upozorňuje, že informace není možné nezávisle ověřit.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků