Hlavní obsah

Nepochybili jsme, tvrdí vězeňská služba o zaměstnání Dalíka

21. 11. 2019, 17:26 – Znojmo

Vězeňská služba odmítá, že by na zaměstnání odsouzeného lobbisty Marka Dalíka ve znojemském penzionu bylo cokoliv nestandardního. Mluvčí bezpečnostního sboru Petra Kučerová ve čtvrtek řekla, že zařazení vězňů k zaměstnání vždy schvaluje odborná komise. Malých subjektů, které poskytují práci maximálně jednomu až dvěma vězňům, je v Česku celkem 72, dodala mluvčí.

Marek Dalík opouští vězeníVideo: Novinky

 
Článek

Penzion U Císaře Zikmunda, kam někdejší tajemník premiéra Mirka Topolánka docházel pracovat, má se znojemskou věznicí uzavřenou smlouvu o zaměstnávání vězňů od roku 2007.

Za tu dobu penzionem podle Kučerové postupně prošlo několik desítek znojemských vězňů, kteří rovněž pracovali samostatně nebo ve dvou. Vykonávali stejné pomocné práce jako Dalík a také byli pro toto zaměstnání vybráni stejným způsobem - odbornou vězeňskou komisí.

Posvítíme si na to, slibuje ministryně prověřit Dalíkův výkon trestu v penzionu

V komisi, která mívá podle mluvčí okolo 11 členů, zasedá vychovatel, speciální pedagog, psycholog či sociální pracovník. "Jsou to lidé, kteří s odsouzeným přicházejí do kontaktu, znají jeho psychologický profil a vědí, jak se chová," popsala. Hlavní prioritou při výběru je bezpečnostní riziko a komise přihlíží i k tomu, zda vězeň svědomitě plní svoje povinnosti.

Věznice provádí na venkovních pracovištích pravidelné i namátkové kontroly, a tak tomu podle Kučerové bylo i v Dalíkově případě. "Zaměstnavatelé jsou předem poučeni mimo jiné o tom, že vězňům musí zamezit přístup k zakázaným předmětům, například mobilním telefonům nebo návykovým látkám," uvedla.

Vyšetřování nechystají

Kučerová zdůraznila, že zaměstnávání vězňů je pro Vězeňskou službu jednou z priorit. "Zásadní pro nás je, aby vše bylo v souladu se zákony a dalšími právními předpisy, což ve všech věznicích je," řekla. K Dalíkovu případu bezpečnostní sbor žádné šetření nechystá, podle mluvčí pro to není důvod.

Lobbista Dalík opustil vězení

Dalíka, který byl odsouzen k pěti letům vězení za podvod při nákupu obrněných transportérů Pandur pro českou armádu, soud v pondělí pravomocně propustil na svobodu. Muž si za mřížemi odpykal polovinu trestu.

Aktuální zaměstnanost odsouzených činí podle pondělní statistiky Vězeňské služby 60,34 procenta, což představuje 8817 lidí. Číslo nezahrnuje další odsouzené, kteří se účastní brigád či vzdělávacích a školících programů. Ke konci loňského roku pracovalo 59,89 procenta vězňů, předloni to bylo 56,23 procenta. Zaměstnávání u cizích subjektů lze uskutečnit buď přímo na pracovištích uvnitř věznic, nebo mimo věznice.

Reklama

Výběr článků