Hlavní obsah

Dalík si odpykával trest ve znojemském penzionu, hlídala ho jen majitelka

21. 11. 2019, 10:10 • Aktualizováno 21. 11. 2019, 13:54

Lobbista Marek Dalík, který byl před pár dny podmíněně propuštěn, strávil podstatnou část výkonu trestu ve znojemském penzionu U Císaře Zikmunda. Jeho majitelka má s věznicí uzavřenou smlouvu o zaměstnávání vězňů a Dalík byl na pozici údržbáře zaměstnán právě tam. Na noc chodil spát do nedaleké věznice. Podle České televize okolnosti výkonu trestu prověřovala i Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).

Penzion U císaře ZikmundaVideo: Milan Vojtek, Právo

 
Článek

Na okolnosti Dalíkova pobytu ve vězení ve čtvrtek upozornil server Aktuálně, který se pokusil zjistit, jak se bývalý lobbista odsouzený za podvod v případu nákupu obrněných transportérů Pandur pro českou armádu k pracovní pozici, která se z hlediska vězňů dá označit za lukrativní, dostal.

Dalík byl v penzionu jediným vězněm během posledních dvou let. V objektu se mohl volně pohybovat a dozor nad ním neprováděli pracovníci vězeňské služby, ale majitelka penzionu Vlasta Masri. Dalík se podle smlouvy měl věnovat po dobu 40 hodin týdně údržbářským pracím a úklidu.

Majitelka má podle serveru smlouvu o zaměstnávání vězňů od roku 2007. Za tu dobu v penzionu pracovali tři vězni. Podle smlouvy mohou vězni krom penzionu pracovat rovněž v rodinném domě Masri v nedalekých Příměticích. Zda Dalík pracoval i tam, není jasné.

Okolnosti výkonu Dalíkova trestu loni na základě podmětu prověřovala i GIBS. Pochybení pracovníků Vězeňské služby se neprokázalo.

BEZ KOMENTÁŘE: Marek Dalík u znojemského soudu.Video: Milan Vojtek, Právo

Lobbista tak byl jedním ze 77 odsouzených, kteří pracovali mimo znojemskou věznici. V té je 210 lidí a 161 z nich pracuje. Nejčastěji v pomocných profesích ve výrobě, úklidu či třídění odpadů.

Dalíka zastupoval brněnský advokát Martin Klimo. Ten podle serveru navštěvoval ve vězení i dalšího odsouzeného, lobbistu Romana Janouška. Ten byl před přerušením výkonu trestu umístěn do brněnské vazební věznice, kde měl „prominentní funkci knihovníka“.

Lobbista Dalík opustil vězení

Původně byl Dalík v roce 2016 odsouzen na čtyři roky, Nejvyšší soud ale rozsudek zrušil a vrchní soud ho pak znovu uznal vinným z podvodu a trest zvýšil na pět let. S dalším dovoláním k Nejvyššímu soudu, stejně jako se stížností k Ústavnímu soudu, již Dalík neuspěl.

Reklama

Související témata:

Výběr článků