Hlavní obsah

MAPA: Počty volných a obsazených lůžek v nemocnicích

Ministerstvo zdravotnictví začalo v souvislosti s epidemií koronaviru zveřejňovat data o kapacitách systému i o personálním zajištění péče o pacienty. Otázka obsazenosti nemocničních lůžek se stala aktuální v souvislosti se skokově rostoucími počty potvrzených případů nákazy koronavirem. Zdrojem dat je tak MZČR s využitím webu Hlidacstatu.eu.

MAPA: Počty volných a obsazených lůžek v nemocnicích

Lůžek na jednotkách intenzivní péče pro dospělé pacienty je v ČR k dispozici přes 3900. Čtvrtina (26 procent) jich zůstává volných.

Více než třetinou (35 procenty) volné kapacity disponují nemocnice v případě standardních lůžek s kyslíkovou podporou.

Z dat rovněž plyne, že v nemocnicích je momentálně volných zhruba 48 procent lůžek, která jsou vybavena umělou plicní ventilací (UPV). Těch je nyní necelých devatenáct stovek.

Na mimotělní podporu životních funkcí (ECMO) je podle ministerstva napojeno 19 pacientů, a systém tak eviduje tři čtvrtiny (74 procent) volných kapacit.

Lůžek, která zajistí u pacientů mimotělní oběh, je za současné situace k dispozici 62 procent.

Vedle toho ministerstvo zveřejnilo i data o počtech zdravotníků, kteří se starají o pacienty na odděleních urgentní medicíny. Z nich plyne, že na odděleních ARO a JIP je mimo službu 15 procent lékařů a 10 procent sester.

Obsazenost se pochopitelně liší v jednotlivých krajích a počty v jednotlivých kategoriích lůžkové péče se průběžně mění dle potřeby, aby mohla být zajištěna péče jak o pacienty s koronavirem, tak o lidi s akutními obtížemi jiného charakteru.

Koronavirus je nebezpečný zejména pro seniory a osoby s nadváhou, vyšším krevním tlakem, cukrovkou a s dalšími chronickými zdravotními obtížemi. S ohledem na vysoké počty nakažených však stoupají i počty osob vyžadujících hospitalizaci, což by v případě dalšího exponenciálního růstu vedlo k zahlcení zdravotnického systému.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků