Hlavní obsah
Hlavní hygienička ČR Jarmila Rážová Foto: Jan Handrejch, Právo

Lidé dostávají z hygienických stanic čím dál méně dat o covidu

Navzdory vládním proklamacím o zveřejňování veškerých dat o šíření koronaviru přistupují v současnosti kvůli zahlcenosti pracovníků a narůstajícím počtům nových případů některé hygienické stanice k jejich osekání. Denně aktualizovaná data z jednotlivých okresů tak již nebudou k dispozici.

Hlavní hygienička ČR Jarmila Rážová Foto: Jan Handrejch, Právo
Lidé dostávají z hygienických stanic čím dál méně dat o covidu

Na omezené kapacity přitom hygienici upozorňují delší dobu. V Praze jim s trasováním kontaktů pomáhají kolegové z dalších krajů, medici i armáda.

Pražská hygiena nicméně přestala pravidelně uvádět počty vyléčených, počty úmrtí i aktivních případů nákazy. Ostravští hygienici zase již nezveřejňují celkové počty nakažených.

Stav dokresluje přiznání vedení jedné z krajských hygien, která má podle svých slov k dispozici jediného informatika, jenž „pracuje 12 hodin denně včetně víkendů”.

Velmi podobně popsal vytíženost kolegů mluvčí pražských hygieniků Zbyněk Boublík. „Převážná část stávajících zaměstnanců HSHMP již vyčerpala maximální zákonné limity pro přesčasovou práci, agendě se však nadále věnují. Zaměstnanci, kteří ještě mají možnost práce přesčas, pracují až 12 hodin včetně sobot, nedělí či svátků,” sdělil Novinkám s tím, že zapojeny jsou i desítky externistů.

Namísto dílčích dat z okresů tak budou dostupné pouze souhrnné informace na webu ministerstva zdravotnictví.

Resort se koncem srpna dohodl se zástupci svazu měst a obcí, že starostové obcí s rozšířenou působností budou v týdenních intervalech dostávat informace o lidech z dané oblasti, kteří mají covid-19. Zároveň bylo obcím přislíbeno, že na podzim by mohly data dostávat denně.

Ministerstvo se nyní rozhodlo hygienám částečně ulevit a nařídilo informovat lidi o pozitivním výsledku testu formou SMS či e-mailu. Doposud to dělali lékaři či hygienici, kvůli čemuž však docházelo k prodlevám.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků