Hlavní obsah
Alexandra Udženija gratuluje Zdeňku Hřibovi ke zvolení primátorem. Teď ho často a ostře kritizuje. Foto: Milan Malíček

Hřibovým poradcům připlácejí Piráti statisíce

Když nemůže dost platit radnice, pomůže stranická kasa. Piráti některým poradcům pražského primátora Zdeňka Hřiba, kteří jsou placeni magistrátem, posílají navíc peníze z partajního účtu. Někdo si ročně přijde na stovky tisíc, někdo na desítky tisíc. Dohromady pražští Piráti stáli partajní kasu asi 1,3 milionu korun. Stranám přitom přispívají i ostatní daňoví poplatníci, neboť stát partajím každoročně posílá milionové dotace.

Alexandra Udženija gratuluje Zdeňku Hřibovi ke zvolení primátorem. Teď ho často a ostře kritizuje. Foto: Milan Malíček
Hřibovým poradcům připlácejí Piráti statisíce

„Čtyři poradci mají zároveň smlouvu se stranou, jelikož nad rámec svého standardního zařazení zaměstnance magistrátu pracují pro Krajské sdružení Praha, respektive zastupitelský klub Pirátů na magistrátě jako OSVČ, se souhlasem pověřené řízením Zdeny Javornické. Výjimečně šlo o dorovnání slíbené odměny u výběrového řízení,“ napsal Právu Hřib.

„Ke konci roku budou nicméně všechny tyto přivýdělky plánovaně ukončeny,“ dodal. Zdůraznil, že jako jediná strana Piráti smlouvy s těmi, komu platí, zveřejnili na internetu.

Ke konci roku budou všechny tyto přivýdělky plánovaně ukončeny
Zdeněk Hřib

Plat, který poradci dostávají od magistrátu, přitom odmítla zveřejnit přes žádost Práva už na jaře šéfporadkyně primátora Martina Vacková. Odkázala pouze na platovou tabulku, která hovoří jen o základním platu bez odměn a pohybuje se okolo dvaceti až třiceti tisíc měsíčně. Odměny mohou přitom činit další desítky tisíc.

Vybraní Hřibovi poradci si u strany přivydělávají různě. Vacková loni v prosinci podepsala smlouvu se stranou na pozici PR manažera s odměnou 55 tisíc měsíčně na dobu neurčitou.

Vyplývá to z registru smluv, který Piráti vedou na internetu. V dubnu byla tato odměna snížena na 32 tisíc korun.

Hřibova poradkyně Adéla Cinkaničová si u Pirátů přivydělávala od ledna měsíčně podle registru 13 až 23 tisíc korun, suma jí byla později snížena na 8 až 10 tisíc. Poradce Tomáš Vovsík si přilepšoval měsíčně 20 tisíci korun.

Veronika Kubičková, která má Vackové na magistrátu pomáhat s tiskovými zprávami, dostává od strany měsíčně 21 tisíc korun.

V červnu navíc dostala jednorázovou odměnu 147 tisíc korun. Magdalena Valdmanová si loni na podzim přišla jednorázově na 11 tisíc.

Odměny z radnice se už zvedly?

Ze smluv nevyplývá, čeho konkrétně se jejich činnost týkala. Podle Michaely Kleslové z personálního odboru Pirátů by s touto praxí měla strana skončit.

Pirátská bublina čistoty a transparentnosti praskla
Alexandra Udženija

„Ve výběrových řízeních na tyto pozice byly přislíbeny peníze, na které samostatný magistrátní tabulkový plat nedosahoval. Situace je již ovšem jiná a slibovaných částek daných pozicí je díky osobnímu hodnocení a čtvrtletním/mimořádným odměnám pravděpodobně dosahováno a přesahováno jen z magistrátního platu,“ napsala na internetové fórum Pirátů.

„Nevidím proto tedy důvod, proč bychom tuto měli dále financovat a nadfinancovávat, pakliže slíbené peníze jsou dosaženy,“ dodala s tím, že do personálních výdajů magistrátu hlavního města partaj letos investovala téměř 1,3 milionu korun.

Hřib jí dal za pravdu. „Člověk pracující na úřadě může mít samostatnou OSVČ smlouvu i se stranou, pokud to má povolené z úřadu, ale pak má mít strana výkaz práce, na základě kterého platí fakturu, a ten má být transparentně dostupný. Takže ne doplácení, ale platba za konkrétní činnost,“ napsal primátor na pirátské stranické fórum.

Peníze z partaje brala i Krausová

Bývalá předsedkyně zastupitelského klubu v Praze a partnerka předsedy poslanců Jakuba Michálka Michaela Krausová, která odstoupila minulý týden po provalení svých schůzek s nyní obviněným manažerem JC Decaux Tomášem Tenzerem, bere od strany 30 tisíc korun měsíčně navíc za „činnosti nad rámec výkonu mandátu“. Podle předsedy klubu Pirátů v Praze 2 a asistenta poslanců Jaroslava Němce by odměny všech svých politiků měli Piráti zveřejnit.

„Například by bylo fajn mít jedno místo, kde bychom viděli, kolik kdo z pirátských zastupitelů a zastupitelek bere čistého odměn vč. odměn za případné svatby a u OSVČ i o náhrady výdělku ušlého v souvislosti s výkonem funkce neuvolněného člena/členky ZHMP,“ napsal na pirátském fóru.

Primátor má na magistrátu asi deset poradců. Jejich počet dlouhodobě kritizuje opozice. „Pirátská bublina čistoty a transparentnosti praskla. Je to jen parta lidí, kteří se přisáli na veřejné nebo stranické rozpočty. Zásadní otázka však je: k čemu potřebuje primátor tolik poradců,“ napsala Právu šéfka klubu ODS Alexandra Udženija.

Předseda klubu ANO Patrik Nacher upozornil, že inzerát na dalšího primátorova poradce zadávala pirátská strana, nikoliv magistrát, ačkoliv magistrát je ten, kdo poradce platí. „Jestliže inzerát zadávají Piráti, tak by to měl být zaměstnanec pirátské strany,“ míní. „Jsou to poradci primátora placení magistrátem, nebo jsou prodloužená ruka centrály Pirátů?“ dodal.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků