Hlavní obsah
Petr Arenberger a Karel Havlíček Foto: ČTK

Havlíček: Pokud se prokáže něco špatného, měl by Arenberger skončit

V případě, že se prokážou nepravosti okolo majetku ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO), měl by rezignovat, jinak není důvod, míní vicepremiér Karel Havlíček (za ANO). Řekl to v neděli v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi.

Petr Arenberger a Karel Havlíček Foto: ČTK
Havlíček: Pokud se prokáže něco špatného, měl by Arenberger skončit

„Pokud se prokáže, že je tam něco špatného, bude muset odejít. Pokud se to neprokáže, tak není důvod,“ uvedl Havlíček s tím, že je proto nutné zkontrolovat okolnosti pronájmu jedné z nemovitostí Fakultní nemocnici Královské Vinohrady.

Server Seznam Zprávy v minulých dnech uvedl, že Arenbergerovi patří areál bývalého státního statku v obci Netřeba na Mělnicku a že v jedné z jeho budov sídlí archiv vinohradské nemocnice, kterou Arenberger vedl a do jejíhož čela by se měl po konci ministerské kariéry vrátit.

„Pro mě osobně by to (nutný konec ministra) bylo tehdy, kdyby se prokázalo, že měla vinohradská nemocnice dostatek prostoru a nemusela si nic pronajímat. Za B, kdyby se prokázalo, že cena, která byla v nájemním vztahu, nebyla cenou obvyklou. A za C, kdyby se prokázalo, že to nebylo řádně vysoutěženo,“ doplnil Havlíček.

Arenberger objekt nemocnici pronajal v roce 2013, za což v předchozích pěti letech účtoval nemocnici měsíčně za pronájem 79,16 koruny za metr čtvereční. Po nástupu do čela resortu částku snížil na symbolickou jednu korunu.

Informace o tom, že Arenberger pronajímal svoji nemovitost vinohradské nemocnici, kterou řídil, jsou podle většiny opozičních stran důvodem k jeho rezignaci.

Šéf poslanců SPD Radim Fiala k tomu v pořadu doplnil, že by se tím poslanci měli zabývat na mimořádné schůzi. „Smyslem by mělo být tlačit na hnutí ANO, aby pan ministr rezignoval a zachoval v politice jakousi důvěryhodnost,“ poznamenal.

Již dříve vzbudila pochybnosti Arenbergerova majetková oznámení. Média upozornila na to, že po nástupu do funkce ministra přiznal ke konci roku 2020 mnohonásobně větší majetek a vyšší příjmy, než udával v předchozích letech.

Premiér Andrej Babiš (ANO) v pátek uvedl, že podobně jako u dalších zjištění, musí i záležitost pronájmu Arenberger do detailu vysvětlit.

„Je to pochybení, je to špatně a musí to vysvětlit. Já určitě dokončím nějakou kontrolu hospodaření nemocnice, kde byl ředitelem, abychom se přesvědčili, že je všechno v pořádku,” řekl.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků