Hlavní obsah
Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) Foto: Petr Horník, Právo

Hamáček vyjmenoval dramatické dopady toho, že vláda nedojednala delší nouzový stav

Nárůst rizikových kontaktů, zvýšení reprodukčního čísla a plná lůžka na jednotkách intenzivní péče. To podle ministra vnitra a šéfa vládních sociálních demokratů Jana Hamáčka (ČSSD) způsobí neprodloužení nouzového stavu. Vládní koalice přitom ale nebyla schopná sehnat pro delší stav ve Sněmovně dostatek hlasů jako doposud.

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) Foto: Petr Horník, Právo
Hamáček vyjmenoval dramatické dopady toho, že vláda nedojednala delší nouzový stav

„Konec nouzového stavu a s ním spojených některých plošných opatření znamená nárůst rizikových kontaktů o cca. 30%, nárůst reprod. čísla k 1,4 a vyčerpání kapacit JIP do 20 dnů,“ napsal ministr na Twitter.

S koncem nouzového stavu tak přestanou platit opatření vyhlášená na základě krizového zákona. Znamenat to zřejmě bude otevření obchodů a služeb. Skončí také zákaz vycházení a zákaz pití alkoholu na veřejnosti.

Ve čtvrtek Sněmovna delší stav nouze nepodpořila, ten tak skončí v neděli 14. února. Vládě totiž jako doposud nedali hlasy komunisté a ani ostatní opoziční strany. Ty měly několik podmínek, kabinet je ale odmítl.

O dalším postupu by měla rozhodnout v pátek odpoledne vláda. Možností má několik. Například by mohla některá opatření proti šíření koronaviru převést pod zákon o ochraně veřejného zdraví.

Nadále by naopak mohly být zavřené školy, což ostatně potvrdil i ministr školství Robert Plaga (za ANO). Zůstala by povinnost také nošení roušek a platilo by omezení návštěv v zdravotnických a sociálních zařízeních.

Podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) bude kabinet hovořit i o opětovném vyhlášení nouzového stavu, musí to ale být v souladu s ústavou.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků