Hlavní obsah
Poslanci na jednání Sněmovny Foto: Milan Malíček, Právo

Cyklisté mají smůlu. Nulová tolerance alkoholu zůstane, rozhodla Sněmovna

Dát si pivo nebo sklenku vína a odjet na kole, byť jen po cyklostezce, zůstane i nadále porušením zákona. Sněmovna ve středu zamázla návrh Senátu na toleranci alkoholu u cyklistů do výše půl promile.

Poslanci na jednání Sněmovny Foto: Milan Malíček, Právo
Cyklisté mají smůlu. Nulová tolerance alkoholu zůstane, rozhodla Sněmovna

Senátoři navrhovali mírnou toleranci alkoholu u cyklistů výhradně na cyklostezkách. Pozměňovací návrh připojila k novele o liberalizaci podmínek pro taxislužby. Návrh Senátu ale neprošel a ohledně tolerance alkoholu u cyklistů se nic nezmění.

Téma ve Sněmovně dlouhodobě vyvolává vášnivé debaty, jinak tomu nebylo ani ve středu. „Je to pokrytectví, říkat, že se nemá pít na lodičkách a na kolech, když to většina populace stejně dělá,“ prohlásil poslanec Marek Benda (ODS).

Stát může těžko chtít, aby cykloturista mezi vinnými sklípky měl hranici 0,00 promile
Miroslav Kalousek (TOP 09)

Řada poslanců argumentovala také tím, že na Moravě se investovalo do vinařských cyklostezek, ale cyklisté si nemohou dát legálně ani skleničku vína.

„Myslím, že ten stát by měl být srozumitelný, když investoval desítky milionů do vinné turistiky. Těžko může chtít, aby cykloturista mezi vinnými sklípky měl hranice 0,00 promile. Cyklista s půl promile nebezpečný není, o tom jsem přesvědčen,“ přidal se šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek.

Poslanec hnutí STAN Petr Pávek dokonce prohlásil, že příznivci nulové tolerance podporují sektářství ministerstva dopravy. Řekl také, že nulová hranice „je nástrojem totality“.

Poslankyně ČSSD Kateřina Valachová kritizovala Senát, který se o prolomení nulové tolerance u cyklistů snaží už poněkolikáté. „Nerozumím, proč nám páni senátoři opakovaně navrhují to, co už jsme několikrát zamítli. Je to populismus, a jde jim spíš o trochou té popularity,“ zhodnotila Valachová.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků