Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Ondřej Deml, ČTK

Co Čech, to doktor. Zdravotníci čelí aroganci a urážkám

Na jaře jim lidé nosili dobroty a tleskali z balkonů. Teď jsou někteří lékaři a sestry na nemocničních příjmech hromosvodem naštvaných pacientů s covidem. Agresivním komentářům čelí i praktičtí lékaři, kterým pacienti volají s žádostí o léky nebo potvrzení.

Ilustrační foto Foto: Ondřej Deml, ČTK
Co Čech, to doktor. Zdravotníci čelí aroganci a urážkám

„Někteří zdravotníci a hygienici přemýšlí o tom, že svou práci opustí, i tak jich máme málo,“ upozornil na jeden z důsledků premiér v demisi Andrej Babiš (ANO).
Nadávky a hrubost, které směřují na zdravotníky v odběrových centrech, hygieniky i lékaře na JIP, označil za smutné a nepochopitelné.

Odmítají si nechat podat léky v daný čas, odmítají hygienu se slovy: Teď se nám nechce
Lukáš Zlatohlávek, vedoucí lékař

„Předem říkám, že my zdravotníci si nestěžujeme na to, že teď máme hodně práce. Pracujeme na dvě stě procent, a pokud bude potřeba, budeme pracovat i na tři sta,“ vysvětluje unavený primář oddělení ARO z kyjovské nemocnice Jiří Vyhnal.

Před dvěma týdny tam museli vyhlásit stav hromadného postižení osob v resuscitační péči. Počet pacientů s covidem přesáhl možnosti nemocnice. K frustraci lékařů přispívá i to, že nemohou stoprocentně pomoci všem, byť se to očekává.

„Trápí nás i to, že si uvědomujeme, že dnes šlo některým úmrtím našich pacientů jednoduše předejít očkováním,“ podotkl Vyhnal. „Většina z nich předem věděla, že mají některý z rizikových faktorů pro těžký průběh,“ říká lékař. Třeba výraznou nadváhu spojenou s vysokým krevním tlakem a cukrovkou.

Zdravotníci musí také čelit obvinění, že počty hospitalizovaných záměrně zveličují a jsou napojeni na farmaceutickou lobby. „Bohužel i část tzv. odborné veřejnosti vystupuje aktivně proti nám. Dozvídáme se, že se chováme hystericky, neprofesionálně nebo usilujeme o další covidové odměny,“ zmiňuje Vyhnal.

Napjatá je i atmosféra na covidovém oddělení v pražské Všeobecné fakultní nemocnici. „Nynější vlna je spojena s arogancí, někdy až agresivitou vůči zdravotníkům. Odmítají si nechat podat léky v daný čas, odmítají hygienu se slovy: ‚Teď se nám nechce‘, či dokonce jedna pacientka po sestrách i plivala,“ popsal Právu vedoucí covidové jednotky tamní 3. interní kliniky Lukáš Zlatohlávek.

„Nestarejte se, pošlete recept“

Pod tlakem jsou i praktičtí lékaři. „Je to opravdu náročné. Před pěti minutami jsem telefonicky domluvila s pacientem. Říkám mu, aby přišel na očkování, máme Pfizera. Odpověděl mi, abych se věnovala své práci a poslala mu ty recepty, které chce,“ popsala Právu praktická lékařka z Prahy, na sociálních sítích známá pod přezdívkou eicul.

„Pokud volají a chtějí žádanku nebo neschopenku, ptá se jich sestra, zda jsou očkováni. Většinou reagují nepřátelsky nebo odpoví, co je nám do toho. Nebo sdělí, že je to jejich věc,“ uzavírá lékařka.

Přiznává, že úkonů, které musí praktici zvládat, je letos příliš. Suplovat musí i vypisování žádanek na testy, které hygienici nestíhají. Více práce je podle ní i s nakaženými bez očkování.

„Jejich průběh nemoci je vážnější a v rodině či kolektivu se jich nakazí více. Potom vám začne někdo vykládat, jak jsou ty vakcíny nevyzkoušené, a nechápe, jak můžeme očkovat. A tvrdí, že jsme vakcinační sekta,“ dodává naštvaně.

To, co teď vyčerpaní zdravotníci potřebují, je podle lékařky naopak prosté poděkování a přání pevných nervů a zdraví. Objevují se i aktivity politiků, kteří pobízejí k solidaritě. Třeba lékař a poslanec Tom Philipp (KDU-ČSL) vyzval veřejnost, aby napekla o něco více cukroví a darovala je zdravotníkům, kteří na to nemají čas.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků