Hlavní obsah

Policie řeší útoky antivaxerů na propagátory očkování

2. 12. 2021, 16:35 – Praha
Novinky, jam, ok, jap

Policie prověřovala již několik oznámení v souvislosti se skupinou antivaxerů, kteří pravidelně navštěvují veřejně známé lidi propagující očkování občanů proti koronaviru. Aktivisté těmto lidem nadávají pod okny domů, zvoní jim na zvonky nebo za nimi chodí na pracoviště.

Foto: Novinky

Skupina antivaxerů u domu lékaře Milana Kubka

Článek

Podle informací Novinek skupina pěti až deseti lidí navštěvuje například prezidenta České lékařské komory (ČLK) Milana Kubka, vědce Jaroslava Flégra, ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha nebo hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou, před jejímž domem byla dokonce demonstrace.

Smutný příběh slovenských antivaxerů, kteří podlehli covidu

Aktivisté většinou přijdou k domu, kde dotyční bydlí, zvoní jim na zvonek, pokřikují pod okny, dožadují se, aby vyšli ven, nadávají jim do vrahů a podobně.

Kubka, který pracuje jako lékař v ordinaci na poliklinice na pražském Proseku, navštívili i po pracovní době a čekali na něj před budovou a nadávali mu.

Opakovaně je na tato místa volána policie, která tam aktivisty vždy ztotožní. U domů některých známých lidí se také objevily policejní hlídky, jestli jde o policejní ochranu, však vedení bezpečnostního sboru nechce říci.

„Z taktických důvodů nikdy nesdělujeme, zda byla konkrétním osobám poskytnuta krátkodobá policejní ochrana. V souvislosti s těmito incidenty jsme však přijali několik oznámení, kde prověřujeme, zdali nedošlo k naplnění skutkové podstaty některého z trestných činů,” řekl Novinkám policejní mluvčí Jan Rybanský.

Útoky na rodinu

Jak takové útoky mohou vypadat, popsal Novinkám Kubek. „Jsem už několik týdnů vystaven nejrůznějším útokům, ale co je horší, těm útokům je vystavena i moje rodina včetně dětí. To už je hodně za hranou. Je to skoro denně,” řekl Novinkám Kubek s tím, že o některých věcech nemůže mluvit.

Podle svých slov je z nynější nálady ve společnosti smutný, agresi čelí totiž nejen on a další veřejně aktivní lidé, ale také řadoví zdravotníci. „Před rokem jim lidé tleskali, dnes jim nadávají a já se jen ptám, co se to s námi stalo,” dodal Kubek.

Kubek: Něco se omezit musí. V Česku se nedodržuje vůbec nic

Agrese ze strany protestujících je spíše verbálního charakteru, k poškozením majetku prý zatím nedošlo.

Podle Kubka byl nejhorší zkušeností exkrement v poštovní schránce s výhružným dopisem. „Spíš se jedná o to, čemu se říká tuším stalking, což je permanentní obtěžování, nerespektování soukromí, narušování klidu a tak dále. Pacienti se nemohou dovolat ke mně do ordinace, protože linku blokují takoví magoři,” přiblížil nepříjemné zážitky Kubek.

Skupina aktivistů se opakovaně objevuje také u očkovacích a testovacích center, kde například nadávají pracovníkům, kteří provádějí odběry, a vše si natáčejí na mobilní telefony. Záznamy pak umísťují na sociální sítě.

Reklama

Související témata:

Výběr článků