Hlavní obsah

Lékař z covid oddělení: Kdyby bylo očkování povinné, tak máme na jaře klid

27. 11. 2021, 15:13 – Praha

Průměrně osm z deseti pacientů na covidovém oddělení III. interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze tvoří neočkovaní. Novinkám to řekl vedoucí lékař Lukáš Zlatohlávek, podle kterého většinu z nich tvoří odmítači vakcíny. Oproti předcházejícím vlnám přitom musí přijímat mladší ročníky, u kterých má covid rychlejší průběh a častěji končí smrtí. Podle Zlatohlávka by mohl být do jara klid, pokud by se všichni nechali naočkovat. Příklání se tak k povinné vakcinaci.

Lékař z covid oddělení: Kdyby bylo očkování povinné, tak máme na jaře klidVideo: Novinky

 
Článek

Ve čtvrtek ve VFN přijali 6 pacientů převezených z Brna, jeden z nich musel být kvůli vážnému stavu převezen na oddělení KARIM a připojen na umělou plicní ventilaci. Zbývajících pět pacientů umístili na interní kliniky na lůžka s kyslíkem.

Jedním z brněnských pacientů, který byl převezen, je devětatřicetiletý Josef Zachar. Ten pracuje jako řidič kamionu a covid měl u něj rychlý průběh.

Kdo zaplňuje nemocnice a JIP

„Léčil jsem se u přítelkyně, měl jsem silný kašel, ve středu jsem šel na protilátky a řekli, že si mě v nemocnici nechají. Dostal jsem antibiotika, kapačky a pak přišli druhý den, že nás převezou do Prahy,“ popsal Novinkám.

I když se jeho stav zlepšil, nadále má problémy s dýcháním. Přiznává přitom, že jako neočkovaný situaci podcenil.

Foto: Novinky

Do VFN bylo ve čtvrtek převezeno šest pacientů z Brna.

„Nějak jsem to podcenil, dával jsem si to za vinu. Ještě, než to propuklo, tak mi i kardiolog říkal, ať se naočkuji. Já jsem to pořád oddaloval, nechtělo se mi a teď už je pozdě. Budu se muset naočkovat, až se uzdravím,“ dodal.

Na covidovém oddělení III. Interní kliniky VFN je aktuálně zaplněno všech 10 lůžek. Podle jeho vedoucího Lukáše Zlatohlávka neočkovaní průběžně tvoří asi 80 procent zdejších pacientů.

„Museli jsme si tu udělat příčku, abychom covidové pacienty oddělili od ostatního prostoru. Vesměs jsou to mladší pacienti a většinou odpírači očkování. Přibližně 20 procent tvoří očkovaní, kteří většinou mají covid jako vedlejší diagnózu,“ vysvětlil.

Foto: Novinky

Na covid odděleních leží také pacienti, kteří nemohou být očkováni ze zdravotních důvodů. Většina však vakcínu nechce z vlastní vůle.

„Neočkovaní mají výrazně horší průběh. Během poměrně krátké doby rychle spějí na potřebu kyslíku nebo vysoko koncentrovaných oxygenerátorů, anebo skončí na JIP na ventilátoru a bohužel časně umírají, mnohem více než na jaře,“ dodal.

Zdravotníci čelí větší agresivitě ze strany neočkovaných

Zlatohlávek míní, že za současnou kritickou situaci může zejména odmítavý přístup části lidí k vakcíně. „Kdybychom byli očkovaní, tak tady nemusíme být. Kdyby se nechali všichni naočkovat, tak máme na jaře klid,“ zmínil s tím, že se přiklání k povinnému očkování. „Proti tuberkulóze a běžným dětským onemocněním jsme se očkovali všichni – a všichni to přežili,“ dodal.

Měli jsme tu pacientku, která plivala po sestřičkách a házela po nich předměty. Odmítala účinnou terapii s tím, že ji dáváme jedy a chceme ji zabít, a požadovala ivermektin, který samozřejmě nepoužíváme.

Podle něj navíc zdravotníci musí čelit větší agresivitě ze strany neočkovaných. „Neočkovaní pacienti se nyní chovají jinak. Jsou vůči personálu častěji agresivní, odmítají léčbu a péči sestřiček, které ale potřebují udělat svou práci, rozdat léky a ošetřit pacienty a nemají čas na to, až se pacient rozmyslí,“ zmínil.

„Měli jsme tu pacientku, která plivala po sestřičkách a házela po nich předměty. Odmítala účinnou terapii s tím, že ji dáváme jedy a chceme ji zabít, a požadovala ivermektin, který samozřejmě nepoužíváme. Její stav se nakonec zhoršil, ale podařilo se ji na JIP stabilizovat. Podepsala negativní reverz a šla domů. Včera skončila zpátky u nás v nemocnici. To nepochopíte,“ dodal.

Foto: Novinky

Hospitalizovány jsou nyní mladší ročníky než na jaře.

Čísla nakažených v posledních dnech dosahují rekordních počtů, jen za čtvrtek se potvrdilo 27 717 případů, nejvíce od začátku pandemie. V nemocnicích se navíc rostoucí křivka nákazy projevuje s dvoutýdenním zpožděním. Podle Zlatohlávka sice zdravotníci u nich v nemocnici situací zatím zvládají, netuší ale, co bude za pár týdnů.

„Přijdou svátky, kdy si chce řada lidí vybrat dovolené. Řada sestřiček má také nemocné děti, se kterými musí zůstat doma, a počítáme, že i mezi personálem se může covid rozšířit. Předpokládám, že Vánoce budeme trávit v práci,“ doplnil.

7 z 9 ve vážném stavu jsou nenaočkovaní

Ve VFN v současnosti pečují podle mluvčí nemocnice Marie Heřmánkové o 73 covid pozitivních pacientů. Devět pacientů se nachází ve vážném stavu a sedm z nich je neočkovaných. Kvůli rostoucímu počtu pacientů už museli přeměnit na covidové oddělení kromě III. interní kliniky také IV. Interní kliniku a Geriatrickou kliniku.

„Během uplynulých covidových vln jsme si ale vyzkoušeli, že jsme schopni nárůst covid+ pacientů zvládnout. Máme připravené postupy, které jsme schopni obratem uvést do praxe a měnit na covidová další oddělení na jednotlivých klinikách,“ uvedla mluvčí.

Celkový počet hospitalizovaných s koronavirem v současné době dosahuje 6 tisíc, z toho přes 850 na JIP. Některé nemocnice tak znovu přistupují k omezení zdravotní péče a odkládání operací. Nejhorší situace panovala během jarní vlny v březnu, kdy bylo hospitalizovaných 9500 tisíce lidí a z toho 2000 na JIP.

Reklama

Výběr článků