Hlavní obsah

Chytrá karanténa žádá o data od mobilních operátorů jen málo

Mobilní operátoři řešili od dubna, kdy byla spuštěna chytrá karanténa, jen 615 požadavků ministerstva zdravotnictví na tzv. vzpomínkové mapy, které mohou pomoci určit, kde se nakažený člověk pohyboval. Operátoři jsou přitom schopni jich vygenerovat desetitisíce, řekl výkonný ředitel Asociace provozovatelů mobilních sítí Jiří Grund.

Chytrá karanténa žádá o data od mobilních operátorů jen málo

Pochybnosti o fungování chytré karantény už vyjádřila opozice i někteří členové vlády. Hygienici prý nejčastěji využívají zavedený způsob, kdy telefonují lidem, na něž si nakažený vzpomene a poskytne na ně kontakt.

Vzpomínkové mapy mají nakaženému pomoci si vzpomenout, kde se v uplynulých dnech pohyboval, a tím i na to, s kým se tam setkal.

Vydávání údajů je ovšem podmíněno předchozím souhlasem účastníka. Podle operátorů vygenerování konkrétní vzpomínkové mapy trvá po obdržení žádosti několik desítek minut. Dosud podle nich žádné technické problémy nenastaly.

Systém je podle Grunda plně automatizovaný a operátoři jsou z něj schopni vygenerovat i desetitisíce vzpomínkových map podle poptávky státu. Takové podle Grunda byly i původní předpoklady fungování systému chytré karantény. Ministerstvo však dosud zažádalo o tyto údaje jen v 615 případech.

Chytrá karanténa má zlepšit vyhledávání lidí, kteří se setkali s nakaženými koronavirem, například právě za pomoci dat z mobilních telefonů nebo údajů bank.

Premiér Andrej Babiš už přiznal, že se nedaří dostatečně propojit IT systémy a hygienické stanice, které postupně musejí přejít na modernější metody fungování.

Vláda se v pondělí dohodla na vzniku nové Rady vlády pro zdravotní rizika, jež bude na chytrou karanténu dohlížet. Logistiku systému by měla převzít armáda, ministerstvo zdravotnictví by pak mělo dál rozhodovat o odborných záležitostech, jako jsou epidemiologická opatření.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků