Hlavní obsah
Andrej Babiš Foto: Petr Horník, Právo

Babiš loni inkasoval od Agrofertu. Přivydělal si 114 milionů

Premiér, předseda ANO a miliardář Andrej Babiš měl loni vedlejší příjmy od společností Agrofert a Imoba ze svých svěřenských fondů či od Honební společnosti Bžany. Celkem si tak přivydělal zhruba 114 milionů korun. Na běžném účtu měl ke konci loňského roku kolem 161,3 milionu korun, což je zhruba dvojnásobek v porovnání s předešlým rokem. Uvedl to v oznámení o vedlejších příjmech a darech, které musejí politici do dneška odevzdat do centrálního registru.

Andrej Babiš Foto: Petr Horník, Právo
Babiš loni inkasoval od Agrofertu. Přivydělal si 114 milionů

Kromě financí na běžném účtu ministerský předseda vykázal „jiné pohledávky” za zhruba 82,7 milionu korun. Od Agrofertu, který musel vložit kvůli zákonu o střetu zájmů do svěřenského fondu, dostal 90,2 milionu korun, od Imoby 2,5 milionu korun. Od lucemburské společnost Sogelife dostal premiér 6,8 milionu korun, od švýcarské Bank Vontobel 14,9 milionu korun.

Babiš převedl Agrofert do svěřenského fondu začátkem roku 2017. Stále je ale jeho beneficientem, což znamená, že mu patří veškeré zisky všech firem ve fondu.

Hnutí ANO vyplatilo svému předsedovi 1300 korun. Předseda vlády vykázal i příjem od Honební společnost Bžany, přestože činil pouze 350 Kč. Politici mají uvádět vedlejší příjmy a dary, pokud jejich souhrnná výše přesáhne 100 tisíc korun za rok.

Vicepremiér a předseda koaliční ČSSD Jan Hamáček si koupil dluhopis Sazky a osobní automobil GAZ 21 za 150 tisíc korun. Žádné vedlejší příjmy nad zákonem stanovený limit podle oznámení neměl, splácel ale tři hypotéky a úvěr ze stavebního spoření.

Fiala dostal 810 tisíc z MU

Předseda ODS a politolog Petr Fiala dostal loni na 810 tisíc korun od Masarykovy univerzity, kde vyučuje. Splácel leasing na auto zhruba 200 tisíc korun.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš vykázal příjem zhruba 221 tisíc korun od společnosti IS – Auto, k jeho závazkům patřily bankovní půjčky za 712 tisíc korun a hypotéka 1,25 milionu korun.

Předseda KSČM Vojtěch Filip si podle oznámení loni přivydělal 23 tisíc korun a splácel úvěr 134 500 korun.

Okamura si vydělal přes 6 milionů

Předseda SPD Tomio Okamura působil ve společnostech Mebius, Japa Foods, Break2Win a Miki Travel Prague, od níž inkasoval na 320 tisíc korun. Podnikáním si vydělal 6,2 milionu korun a na běžném účtu měl koncem roku zhruba sedm milionů korun. Splácel hypotéku 3,8 milionu korun.

Hypotéku 3,6 milionu korun splácel také šéf lidovců Marian Jurečka. Vedlejší příjmy nevykázal stejně jako předseda STAN a učitel Vít Rakušan, který loni po nástupu do čela hnutí skončil jako starosta Kolína, dál byl zaměstnán na gymnáziu. Splácel leasing a dvě hypotéky v celkové výši kolem čtyř milionů korun.

Oznámení za loňský rok od předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové v registru do 13 hodin k dispozici nebylo.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků