Hlavní obsah
Premiér Andrej Babiš (ANO) Foto: Ondřej Deml, ČTK

ANO prosadilo zákon o skutečných majitelích navzdory ČSSD. Babiš se jednání neúčastnil

Kabinet premiéra Andreje Babiše (ANO) v pondělí schválil novelu zákona proti praní špinavých peněz a související předpis o evidenci skutečných majitelů. ČSSD novelu nepodpořila, kritizuje ji i opozice a Transparency International (TI). Podle nich pomůže premiérovi ve sporu o jeho údajný střet zájmů. Sám premiér se jednání o této novele neúčastnil.

Premiér Andrej Babiš (ANO) Foto: Ondřej Deml, ČTK
ANO prosadilo zákon o skutečných majitelích navzdory ČSSD. Babiš se jednání neúčastnil

„Ministři za ČSSD nepodpořili návrh zákona o evidenci skutečných majitelů. Jsme přesvědčeni, že výjimka pro svěřenecké fondy není potřeba a jde nad rámec příslušné evropské směrnice,” napsal Hamáček na Twitteru.

Předloha by měla primárně řešit naplnění pravidel evropské směrnice o praní peněz nebo financování terorismu. Kritici ale tvrdí, že směrnice také znamená další výrazný posun v boji proti střetu zájmů a zneužívání veřejných prostředků. A tím by měla dopad i na premiéra Andreje Babiše.

Podle předlohy by byl Babiš považován za vlastníka svěřenských fondů, do kterých vložil holding Agrofert, ale nikoliv za vlastníka samotného holdingu. Ten kvůli zákonu o střetu zájmů vložil právě do svěřenských fondů.

Babiš by tak podle organizace otevřeně mohl vlastnit svěřenské fondy, nikoliv jako nyní například přes manželku. Zároveň by ani v tomto případě nebyl vlastníkem firem vložených do fondů.

Posílení transparentnosti

Podle ministerstva spravedlnosti, které novelu na vládu předložilo, má změna pouze zanést požadavky Evropské unie do práva České republiky. Ministerstvo v předkládací zprávě uvedlo, že evidence majitelů má posílit transparentnost právnických osob a právních uspořádání a je jedním z nástrojů boje proti praní peněz a financování terorismu.

Sám premiér se jednání o této novele nezúčastnil. „Já se tohoto bodu nezúčastním,“ sdělil v pondělí na tiskové konferenci Babiš. Nyní novela poputuje do Sněmovny. Tam se očekává rozsáhlá debata.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků