Hlavní obsah
Akademie věd ČR Foto: Petr Švancara, ČTK

Akademie věd pomůže s testováním na koronavirus po Velikonocích

Ačkoliv se vláda dohodla s Akademií věd, že pomůže s testy na koronavirus, už v polovině března, přední vědecká instituce stále čeká, až bude moci testovat.

Akademie věd ČR Foto: Petr Švancara, ČTK
Akademie věd pomůže s testováním na koronavirus po Velikonocích

„AV ČR bude moci na koronavirus testovat výhledově po velikonočních svátcích,“ řekla Právu mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová.

Už téměř před měsícem se počítalo s tím, že spoluprací s Akademií věd by se kapacita testování zvýšila o 4000 vzorků denně.

„Ústavy AV ČR nabídly pomoc při testování na covid-19 už v polovině března,“ potvrdila Právu Markéta Růžičková z tiskového odboru Akademie věd.

Ta také uvedla, že do této aktivity je už zapojeno několik pracovišť. „Doposud jsme otestovali zhruba 2000 vzorků, velkou nadějí pro masivní testování a zapojení robotických pracovišť je nová metoda izolace RNA (tím se vyhneme používání komerčních kitů, které docházejí) vyvinutá vědci v Ústavu organické chemie a biologie v laboratoři Jana Konvalinky,“ doplnila. Metoda se nyní ověřuje v laboratořích Státního zdravotního ústavu a nemocnic Motol a Bulovka.

„První výsledky jsou velmi dobré a ukazují, že nová metoda se vyrovná té klasické a umožní opravdu masívní testování,“ doplnila Růžičková.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků