Na premiéra směřovaly čtyři interpelace, jejichž autoři nebyli spokojeni s odpověďmi. Ke smůle přítomných sedmi desítek poslanců byl spolu s řadou jejich kolegů nepřítomen i Babiš, který se omluvil z dopoledního jednání.

Jelikož všechny interpelace byly přerušeny „do přítomnosti předsedy vlády“, musel předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) u všech konstatovat, že překážka trvá a interpelaci není možné projednat.

 Babiš přišel po 10 měsících na písemné interpelace, hned to schytal od pirátů i Kalouska

Jakub Michálek (piráti), Zbyněk Stanjura (ODS), Věra Kovářová (STAN) a Olga Richterová (piráti) tak budou muset čekat na některý další termín.

Vondráček alespoň poděkoval poslancům, kteří na interpelace dorazili. „Předvedli jste mimořádné pracovní nasazení,“ dodal a přerušil jednání do 11 hodin.

Nechodí poslanci, ministři ani premiér

V minulosti se opakovaně stávalo, že poslanců bylo na interpelacích málo a nebyli usnášeníschopní. Problémy s docházkou mají dlouhodobě i členové kabinetu.

Interpelace
Podle jednacího řádu dolní komory se poslanci mohou obracet s dotazy na členy vlády buď písemně, nebo prostřednictvím ústních interpelací. Na interpelace jsou vyhrazeny čtvrtky. Odpovědi na písemné interpelace se projednávají od 9 do 11 hodin, odpovědi na ústní interpelace na předsedu a členy vlády od 14:30 do 18 hodin.

Premiér Babiš na písemné interpelace dorazil koncem ledna poté, co se jim 10 měsíců vyhýbal.

„Nevím, o čem tady kolegové mluví. Chápu, že to je příležitost se tady zviditelňovat. Když se mě novináři ptají, proč sem nechodím, tak právě proto, protože to je plácání,“ rozčílil se v lednu Babiš.

 Do Sněmovny dorazil jen jeden ministr. Holt makají, komentovali poslanci

Zatímco opozice mu vyčítá, že pohrdá Sněmovnou, premiér označuje jednání některých poslanců za šikanu. Snahy změnit formu interpelací, o nichž poslanci dlouhodobě mluví, zatím nepadly na úrodnou půdu.