„O žalobě se bavme v okamžiku, kdy ji proti tomuto návrhu bude možné a nezbytné podat. Zatím ten návrh nebyl nikde schválen, jediný, kdo o něm bohužel hlasoval, byl Evropský parlament,“ řekl Sobotka.

ČTĚTE TAKÉ
Evropský parlament doporučil trvalé a plošné kvóty pro přerozdělování uprchlíků
Nový plán na kvóty odmítáme, shodl se Sobotka s polskou premiérkou
Francie i Česko jsou proti přerozdělování migrantů, prohlásil Sobotka v Paříži

„My chceme, aby se to neprojednávalo jen na radě ministrů vnitra, ale aby se to projednávalo na Evropské radě, kde platí zásada jednomyslnosti a kde máme větší šanci, že bychom to zablokovali. Pokud se to nepovede, a já doufám, že se to povede, pak bych nevylučoval žádnou možnost reakce ze strany České republiky,“ nastínil premiér další kroky.

Sobotka doplnil, že je nutné najít další spojence, a to nejen z řad skupiny V4.

„Musíme jednat s dalšími státy, nemůže to zůstat jenom v rámci Visegrádu, musíme najít spojence i na Západě, abychom tomu zabránili. Měl jsem jednání s předsedou vlády Francie, ten se vyjádřil jednoznačně proti trvalému přerozdělování,“ dodal Sobotka.

Iráčané jako argument

Proti trvalému přerozdělování hodlá argumentovat i případem přesidlování křesťanských uprchlíků z Iráku, z nichž se část rozhodla Česko opustit. [celá zpráva]

„Tím příkladem budu argumentovat i na zasedání Evropské rady. Přesně to dopadlo podle starého českého přísloví za dobrotu na žebrotu.“

Zmínil, že soukromí dárci zaplatili křesťanským uprchlíkům z Iráku pobyt, transport, letenky, stát jim umožnil se přestěhovat a oni se rozhodli, že odjedou. Podobně argumentoval v neděli i prezident Miloš Zeman. [celá zpráva]

ODS chce žalobu na loňské kvóty

Předseda opoziční ODS Petr Fiala vyzval premiéra, aby se Česká republika přidala k už stávající žalobě na loni přijaté kvóty.

„Myslím si, že nový návrh Evropské komise jenom potvrzuje správnost toho, co my říkáme. Teď by se měla česká vláda připojit k žalobě a udělal bych to. Evropská komise si nevzala žádné poučení z toho, jak věci fungují a nefungují. Pořád nám tady nabízí další nápady, které jsou zcestné,“ uvedl Fiala.

Vláda již dříve odmítla, aby se ČR připojila k žalobě, kterou se MaďarskoSlovensko u Soudního dvora EU hodlají bránit loňskému rozhodnutí Rady EU. V září ministři vnitra států členských zemí většinou hlasů schválili kvóty pro přerozdělení 160 000 uprchlíků. Proti tehdy byly Česko, Slovensko, Rumunsko a Maďarsko, Finsko se zdrželo.

Otevřené možnosti

Podle premiéra by bylo chybou se k této žalobě připojit, protože české vládě by se pak hůř bránilo právě zavedení trvalého mechanismu přerozdělování uprchlíků.

Změnu pravidel, podle kterých se rozhoduje o žádostech o azyl, má Evropská komise předložit do léta. Ve dvou předběžných variantách počítá s přerozdělováním migrantů.

Sobotka to už dříve označil za snahu o federalizaci azylové politiky.