Premiér uvedl, že Jourová byla vybrána i kvůli tomu, že po konzultacích v Bruselu s šéfem komise Jean-Claudem Junckerem vyplynula možnost získat lukrativnější portfolio v Evropské komisi právě v případě nominace ženy.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

„Očekávám, že o našem komisaři konečně uslyšíme,” glosoval výběr vicepremiér a šéf ANO Andrej Babiš. Šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek ocenil, že se konečně podařilo odblokovat situaci.

Věra Jourová přichází na jednání vlády

Věra Jourová přichází na jednání vlády.

FOTO: Petr Horník, Právo

Koalice dala Jourové přednost před nominantem ČSSD Pavlem Mertlíkem a kandidátem lidovců Petrem Blížkovským.

Mertlík ustoupil růstu minimální mzdy

ČSSD se nakonec rozhodla Jourovou podpořit výměnou za ústupky hnutí ANO v rámci programových priorit vlády. Sociální demokraté by mimo jiné rádi navýšení peněz na sociální služby asi o 750 miliónů korun, které se mají použít na růst výdělků lidí starajících se o postižené, seniory a další potřebné.

Tento záměr hned v pondělí schválila vláda. Hnutí ANO ale odmítá, že by jeho kandidátka získala oficiální nominaci výměnou za posílení dotací a vyšší růst minimální mzdy. Podle lídra ANO Andreje Babiše ČSSD jen při jednáních otázku otevřela.

Předsedové koaličních stran oznámili jméno kandidátky na evropskou komisařku

Předsedové koaličních stran oznámili jméno kandidátky na evropskou komisařku.

FOTO: Petr Horník, Právo

Dalším požadavkem sociálních demokratů je vyšší růst minimální mzdy, která by se měla od ledna zvýšit o 700 korun na 9200 korun oproti původně plánovaným 500 korunám.

Babiš prohlásil, že s těmito opatřeními souhlasí bez ohledu na obsazení kandidáta na eurokomisaře. O navýšení minimální mzdy však musí ještě diskutovat tripartita, upozornil předseda KDU-ČSL a vicepremiér Pavel Bělobrádek.

Česká republika bude v Bruselu pro svého zástupce usilovat o ekonomické portfolio.

Kdo nahradí Jourovou v čele ministerstva pro místní rozvoj, zatím není jasné. Sobotka očekává nominaci od hnutí ANO. Nynější náměstkyně Klára Dostálová, o níž jako o možné nástupkyni hovořila Jourová, může být podle Babiše jednou z kandidátek.

Jourová chce u Čechů zlepšit reputaci Unie

Jourová si za své cíle klade úspěšné zvládnutí resortu, vylepšení vnímání EU v České republice a spojení Čechů v Bruselu.

V kompetenci by ráda měla portfolio regionální politiky či institucionálních vztahů unie, ale podle svých slov by se popasovala i dopravou či průmyslem, o nichž uvažuje vláda.