„Je to přirozený konec teroristy, že byl zabit, což mohl člověk tušit, tudíž můžeme Američanům jen poblahopřát, že se jim to podařilo,“ řekl Novinkám Schwarzenberg. Zároveň ale upozornil, že Al-Káida se za posledních deset let značně rozrostla v monstrózní síť poskládanou z různých nezávislých odvětví.

„Budou se snažit o odplatu jak Američanům, tak spojencům,“ avizuje šéf diplomacie. Podle něj bude tedy válka proti terorismu pokračovat.

ČTĚTE TAKÉ:
Američané zabili Usámu bin Ládina
Bin Ládina střelili do hlavy v domě, kde byl s rodinou
Nečas: bin Ládinova smrt je významným milníkem v boji proti terorismu
Izrael a Británie oceňuje bin Ládinovu smrt
Obrázek zastřeleného bin Ládina byl podvrh
Američané oslavují v ulicích teroristovu smrt
Co může následovat po smrti nejhledanějšího teroristy? 
Zabití Usámy je Obamův trumf pro volby
Cena stříbra šla po bin Ládinově smrti dolů
 Svět oceňuje bin Ládinovu smrt

Ze strany arabského světa zmítaného nepokoji ale neočekává nijak kontroverzní reakce s tím, že po zlikvidování bin Ládina se mu rovněž velmi ulevilo. „Ovšem na druhou stranu nelze čekat, že budou veřejně jásat. Kdyby byl nějaký český zločinec utopen, asi by česká vláda také nejásala,“ doplnil vicepremiér české vlády.

Na otázku, zda předpokládá eskalaci problémů v Pákistánu, kde se bin Ládin před svou smrtí skrýval, odpověděl Schwarzenberg zamítavě: „V Pákistánu jsou ty problémy dlouhodobě známy, takže se toho moc nezmění.“ V Pákistánu jsou podle Američanů teroristické jednotky, které trénují muže pro boj v Afghánistánu. Pákistánská strana se ale často ostře ohrazuje proti jakýmkoli útokům spojenců na jejím území.