Hlavní obsah

Fotografie zastřeleného bin Ládina byl podvrh, rostou pochybnosti o jeho smrti

Fotografie, zachycující mrtvého Usámu bin Ládina po útoku amerického komanda, byla podvržená. Pákistánské televize ji proto stáhly. Už dříve světové agentury uváděly, že pravost snímku není potvrzena a doporučily snímek neužívat. To posílilo hlasy pochybovačů, že bin Ládin nezemřel.

Fotografie zastřeleného bin Ládina byl podvrh, rostou pochybnosti o jeho smrti

Podle agentury AFP šlo o snímek, který koloval na internetu už před dvěma lety.

Záběr byl ráno prezentován jako fotografie Usámy bin Ládina po nočním americkém útoku. Televize podle agentury DPA tvrdily, že foto získaly z vojenských kruhů.

"Bylo to podvržené foto, které kolovalo na internetu už v roce 2009. Když jsme ho zveřejňovali, upozornili jsme, že prozatím nemůžeme potvrdit jeho autenticitu. Pak jsme to ověřili a stáhli ho," řekl šéfredaktor pákistánské televize Geo Rana Džavád.

Hlasy pochybovačů 

Stažení fotografie posílilo hlasy pochybovačů, že bin Ládin není mrtev, které se už objevily mimo jiné v Egyptě. Například 38letý Mohammad Ali říká podle Wall Street Journalu: "Myslím si, že zemřel už před pěti lety. Před pěti lety se objevily pověsti, že je mrtvý. Spojené státy lhaly, aby získaly od zemí v oblasti Perského zálivu další peníze a držely každého ve strachu."

Jeho smrti nevěří ani Pákistánci. Ti zase uvádějí jeho dopadení do souvislosti s blížícími se volbami amerického prezidenta. "Myslím si, že že to není pravda. Příští rok se konají volby v USA. Tuto zprávu potřebuje Barack Obama," řekl absolvent univerzity v Islámábádu Fajsál Raza. Další připomínají i volby v Pákistánu, kde popularita vlády klesá.

Smrt bin Ládina popírá i pákistánský Tálibán, což nevíru jen umocňuje. I pohřeb do moře posiluje tyto spekulace.

"Děkujeme, pane prezidente, ale my potřebujeme vidět důkaz, mrtvé tělo, a místo, kde se operace uskutečnila a kdo se jí účastnil," uvádí Rihan Avan z Pešávaru, kterého cituje server mid-day.com. Nadím Chán k tomu dodává: "Stalo se to v Pákistánu a oznamuje to americký prezident."

Mnozí také dávají najevo podiv, že by se mohl bin Ládin ukrývat ani ne kilometr od vojenské akademie a základny, kam jezdili za mimořádných bezpečnostních opatření na návštěvu vysocí pákistánští představitelé.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

Američané oslavují smrt bin Ládina

Video: Reuters

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků