Již nyní je zřejmé, že zejména jméno Davida Ratha vyvolává spor mezi ním a jeho soupeřem o křeslo předsedy ČSSD, jihomoravským hejtmanem Michalem Haškem.

Podle Haška nesouhlasí se zařazením Ratha na stínového ministra zdravotnictví několik členů vedení strany a on jejich názor sdílí.

 

Úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka slyšel silný názor vedení strany, že by David Rath už neměl reprezentovat ČSSD jako stínový ministr zdravotnictví a věřím, že bude jako týmový hráč toto stanovisko reprezentovatMichal Hašek

 

„Úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka slyšel silný názor vedení strany, že by David Rath už neměl reprezentovat ČSSD jako stínový ministr zdravotnictví a věřím, že bude jako týmový hráč toto stanovisko reprezentovat,“ sdělil Právu Hašek, který zůstává stínovým ministrem zemědělství.

Rath Právu potvrdil, že mu bylo místo ve stínové vládě Sobotkou nabídnuto a on ho přijal. O nějakém pnutí vůči své osobě prý nic neví.

Rath o tom prý neslyšel

„O tom jsem neslyšel, ale určitě ne všichni si mě na tom místě přejí,“ připustil Rath, který měl tento týden už jednu slovní přestřelku s Haškem, a to kvůli rušení zdravotnických poplatků v krajích. Rath s rušením nesouhlasí, označil je za unáhlené.

Rath v souvislosti se stínovou vládou včera přešel do protiútoku. Terčem se mu stal místopředseda ČSSD Milan Urban, kterého Rath ve volbách o 61 preferenčních hlasů odsunul z postu středočeského krajského lídra na druhé místo.

„Ostatně já taky nejsem z některých členů nadšen. Ale je to rozhodnutí stínového premiéra a já je respektuji. Já bych třeba Urbana s jeho toskánskou aférou a blízkou vazbou na Tvrdíka také raději ve stínové vládě neviděl. Ale je místopředsedou, tak nic jiného nezbylo,“ zaútočil Rath.

Jaroslav Tvrdík byl volební manažer ČSSD a patřil k nejbližším spolupracovníkům Jiřího Paroubka.

Urban byl loni v Toskánsku v době, kdy tam byl i Mirek Topolánek. Urban jako stínový ministr průmyslu a obchodu zůstává. O tom, že s Rathem se Urban v kraji „nemusí“, svědčí i Urbanovo loňské prohlášení v Právu, že pokud bude Rath kandidovat, pak on odstoupí.

Dienstbier ml. za Benešovou

Už podle jmen, se kterými Sobotka počítá a která se Právu podařilo získat, je zjevné, že nová stínová vláda se od týmu expředsedy Paroubka liší. Na seznamu stranických ministrů se objevují méně okoukané tváře.

Jednou z nich je Jiří Dienstbier ml., který má vést pražskou kandidátku strany do komunálních voleb. Soc. dem. mu přisoudila i post stínového ministra spravedlnosti. Dosud jím byla někdejší nejvyšší státní zástupkyně, advokátka Marie Benešová.

Nováčkem je jihočeský hejtman Jiří Zimola v resortu místního rozvoje. S tím přitom počítá do svého užšího poradního týmu před volebním sjezdem ČSSD právě Hašek. Na dopravě zůstává brněnský primátor Roman Onderka, další Haškův „kůň“ v týmu před soubojem o šéfa ČSSD.

Z postu stínového ministra životního prostředí odsunul poslanec Václav Zemek Paroubkova bývalého ekologického poradce Petra Petržílka.

Vypadli Bublan a také Havel

Sobotka už nepočítá ani se stínovým šéfem vnitra Františkem Bublanem, který nyní řídí sněmovní bezpečnostní výbor. Místo něj je ve stínové vládě poslanec a místopředseda klubu soc. dem. Jeroným Tejc.

Své pomyslné ministerské křeslo si udržel místopředseda strany Zdeněk Škromach, a to v resortu práce a sociálních věcí, a na zahraničí rovněž místopředseda soc. dem. a místopředseda Sněmovny Lubomír Zaorálek.

Poslankyně Vlasta Bohdalová získala post stínové ministryně školství na úkor europoslance Jiřího Havla, o kterého se Paroubek dříve hodně opíral jako o ekonomického odborníka.

Soc. dem. chce také představit tým odborných mluvčí pro jednotlivé oblasti. Je v něm např. místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková v čele odborné komise pro vědu a výzkum či feministka Michaela Marksová-Tominová, která povede skupinu pro rovné příležitosti.