Hlavní obsah

Jaké zařadit přílohy, když chcete zhubnout

20. 5. 2022, 10:02

Mezi lidmi stále panuje mýtus, že k úspěšnému hubnutí je zapotřebí značně omezit či zcela vynechat přílohy. Ve skutečnosti tomu tak ale nemusí vůbec být.

Foto: Profimedia.cz

V jídle i pohybu je ze všeho nejdůležitější nalézt balanc a radost.

Článek

Při snaze o redukci váhy hraje klíčovou roli příjem a výdej. Pokud chcete zhubnout, je potřeba dostat se do rozumného kalorického deficitu, což ale neznamená drastickou dietu, bezdůvodné vyřazování určitých skupin jídel či dokonce hladovění.

V jídle i pohybu je totiž ze všeho nejdůležitější nalézt balanc a radost, protože jinak se nebudete cítit dobře v žádném těle, bez ohledu na množství tělesného tuku.

Většina příloh je sacharidového charakteru. „Omezení sacharidů v redukci je obvykle nezbytné, což ale neznamená, že člověk musí přílohy z jídelníčku zcela odstranit. Kvalitní přílohy jsou důležitým zdrojem komplexních sacharidů, které tělo využívá jako primární zdroj energie,“ vysvětlujete Věra Burešová, hlavní výživová poradkyně center pro výživu a hubnutí Naturhouse.

Nízkosacharidová dieta může zkrátit život až o čtyři roky

To potvrzuje i Markéta Brožová, hlavní trenérka z fitness centra pro ženy Contours, která tvrdí, že čím více sportujete, tím více sacharidů tělo potřebuje.

Kromě energie mají komplexní sacharidy ještě další výhodu, kterou při snaze zhubnout oceníte – obsahují vlákninu, díky které se budete cítit déle sytí.

„Výborným zdrojem vlákniny je čerstvá zelenina, ovoce, ale i ovesné vločky, luštěniny či například kvalitní pečivo, které je spolu s bílkovinami důležitým pomocníkem při hubnutí,“ říká Věra Burešová.

Trenérka Markéta Brožová k tomu ještě dodává, že sportujícím jedincům poskytují tělu benefit nejen komplexní sacharidy, ale i tzv. rychlé sacharidy.

„Pokud si je dáte ihned po tréninku, nastartují regeneraci. Jestliže se navíc snažíte zhubnout, po fyzické aktivitě je to jediná doba, kdy si můžete dát bez výčitek malou sladkost bez toho, aby se to negativně promítlo na vaší postavě,“ tvrdí Brožová.

Půst může organismu prospět, ale je důležité vybrat správný způsob

Co se stane, pokud z jídelníčku zcela vyřadíte sacharidové přílohy?
Kromě zvýšeného pocitu hladu budete mít méně energie, což nepříznivě ovlivní váš fyzický a psychický výkon a zároveň i duševní pohodu. Snažte se proto najít v jídle rovnováhu.

Existuje návod, kolik příloh jíst?

„Množství příloh a obecně jídla za den se odvíjí podle toho, jaká je vaše výchozí pozice, jaký máte stanovený cíl, kalorický příjem a výdej či například, jaký je váš zdravotní stav. Univerzální návod neexistuje,“ říká Věra Burešová a upozorňuje také na to, že jíst zdravě neznamená hubnout.

Pokud jste na úplném začátku, je nejlepším řešením obrátit se na výživového poradce, ale vybírejte ho pečlivě. Opravdový odborník vám sestaví jídelníček na míru na základě podrobných údajů o vás, pravidelně s vámi bude vaše stravování, pitný režim, chutě a celkový režim probírat a pomůže vám udržet motivaci.

Ačkoliv univerzální návod na počet příloh či obecně hubnutí neexistuje, dobrou pomůckou je tzv. zdravý talíř. Ten by měl vypadat přibližně tak, že celou jeho polovinu bude zabírat zelenina (čerstvá, pečená, dušená či ve formě polévky). Zbylou polovinu rozdělte na čtvrtiny, přičemž jedna čtvrtina budou bílkoviny a druhá bude příloha.

Brambory obsahují velmi kvalitní bílkoviny, které ocení svaly

„Z příloh doporučuji brambory, ideálně vařené ve slupce, neloupanou rýži, celozrnné těstoviny, bulgur, kuskus, pohanku a bát se nemusíte ani celozrnného či kváskového pečiva,“ dává svoje tipy výživová poradkyně.

Co se týká tuku, můžete ho použít na přípravu jídla, případně ho zařadit ve formě kvalitní ryby, oříšků či avokáda. Snažte se jíst pestře, přílohy střídejte a vždy dejte přednost kvalitním potravinám v co nejpřirozenější podobě. Průmyslové potraviny nám neprospívají v žádném ohledu.

Jak na přibírání po čtyřicítce

Může se vám hodit na Firmy.cz:

Reklama

Související články

Výběr článků