Hlavní obsah

Matka na internetu rozvířila debatu, zda by měl 18letý syn přispívat na chod domácnosti

24. 8. 2022, 8:34

Od narození dítěte až do jeho dospělosti se o jeho potřeby, zájmy i další věci nutné k životu i zábavě starají rodiče. Jakmile potomek dosáhne plnoletosti a může si vydělávat, situace se mění. Co když pracuje, ale stále ještě bydlí u rodičů? Měl by se i tak začít na něčem finančně podílet? Podobná otázka vznesená jednou z matek nedávno na internetu rozvířila vášnivou diskuzi.

Foto: Profimedia.cz

Měl by se dospělý potomek finančně podílet na chodu domácnosti, pokud stále žije s rodiči?

Článek

Blíže nejmenovaná žena, matka čerstvě osmnáctiletého syna, na rodičovském fóru Mumsnet vznesla podle ní poměrně nevinný dotaz, zda by měla přimět svého potomka začít si platit některé věci, když už si sám vydělává. Chtěla hlavně získat obecné názory, protože se sama vyjádřila v duchu, že by ho i nadále ráda nějakým způsobem podporovala, ale je to boj.

Její dotaz na fóru vyvolal diskuzi obřích rozměrů. Zatímco jedna skupina rodičů se téměř rozčilovala nad samotným dotazem, protože oni by nikdy za bydlení ani nic dalšího doma svým dospělým dětem nic neúčtovali, našli se i tací, kteří naopak po svých potomcích příspěvek vyžadují, a to i když si pravidelně ještě sami nevydělávají. Brigádu si prý mohou najít kdykoli.

Jak naučit děti rozumně zacházet s penězi

„Můj 18letý syn letos dokončil školu a začal pracovat v místním hotelu. Byla to nejprve práce na částečný úvazek, ale protože nepůjde dál studovat, může získat plný úvazek. Bude si vydělávat jako každý jiný dospělý,“ cituje server Daily Mail z původního příspěvku nejmenované matky.

A pokračuje dál. „V domácnosti jsem kromě něj já, manžel a šestnáctiletá dcera, která ještě studuje. Shánění peněz je tedy poměrně náročné. V jakém bodě bychom měli za našeho syna přestat platit? Nemyslím hned jídlo a věci do domácnosti, ale co třeba kadeřnictví, oblečení atd.? Pracuje a chce, abychom s ním jednali jako s dospělým. Takže si myslím, že by měl platit za vše, co chce pro svou potřebu,“ vypisuje návrh, jak by šla finanční situace řešit.

Poradna: Spory ohledně rodinného rozpočtu

Dále pokračuje v tom, jak mu před covidem platili členství v posilovně a další služby. Na druhou stranu uvedla, že si syn již sám například platí jízdné, ale má rovněž možnost použít rodinné auto, za které samozřejmě veškeré poplatky platí rodiče.

„Jednoduše jsem mu řekla, že bude muset nějakým způsobem začít přispívat. Nechceme po něm horentní sumy, ale peníze také netiskneme. Navíc byl tento rok náročný i z hlediska různých akcí, kterých jsme se účastnili, takže výdaje byly opravdu velké. Kolik byste navrhovali, abychom po něm chtěli? Samozřejmě mu platíme jídlo a dále ho podporujeme, ale je to boj,“ uzavírá svůj příspěvek.

Jaké dávat dětem kapesné

První odpovědi na sebe nenechaly dlouho čekat a byly opravdu různorodé. Od odsuzování, že za dítě doma, byť dospělé, přece mají jistou „odpovědnost“ rodiče a mají tedy platit vše, přes různé podílení se na výdajích až po striktní názor, že jde o dospělého člověka s pevným příjmem, je tedy třeba, aby si vše hradil sám – bez výjimky, včetně podílu na nájmu i stravování v domácnosti.

Byť je samozřejmě jasné, že mnozí lidé se v současné situaci rozhodují podle vlastních finančních možností, má na tom samozřejmě nemalý vliv i fakt, jakým se k podobné situaci postavili jejich rodiče, když oni dospívali. Jak byste se rozhodli vy?

Anketa

Měl by podle vás dospělý potomek přispívat na společnou domácnost?
Ano, pokud už si sám pravidelně vydělává.
96,7 %
Ano, může si vždy najít nějakou brigádu.
1,9 %
Ne. Když bydlí u rodičů, nepřijde mi to správné.
1,4 %
Celkem hlasovalo 47234 čtenářů.

Reklama

Výběr článků